Geocaching ponúka skvelú zábavu a výlety pre rodičov s deťmi

Geocaching ponúka skvelú zábavu a výlety pre rodičov s deťmi

Geocaching sa u nás začal rozvíjať okolo roku 2005 a dnes ho hrajú desaťtisíce ľudí. Niet divu, že fenomén geocachingu je hrou, ktorá spestruje veľmi populárny cestovný ruch na Slovensku. Mesto, les, hory, budovy – to všetko je okolo nás. Táto obľúbená navigačná hra je založená na hľadaní kešiek a je vhodná pre všetky vekové kategórie. Ako geocaching funguje? Ako hľadať kešky? Čo patrí do kešky?

Čo je to geocaching?

Geocaching je navigačná hra na pomedzí športu a turistiky, v ktorej majú hráči za úlohu nájsť poklady. Hráči používajú GPS na hľadanie skrytej schránky, ktorá sa nazýva cache (po slovensky keš alebo keška. Na oficiálnej webovej stránke geocaching.com, kde má každý hráč vytvorený profil, sú vopred zverejnené súradnice, ktoré sú buď jasne dané, alebo ich musia hľadači – nazývaní Geokačeri alebo len kačeri – nejakým spôsobom rozlúštiť. Kešky sa potom hľadajú pomocou navigačného systému GPS alebo vytlačenej mapy s vyznačenými súradnicami.

Keška je najčastejšie krabica, v ktorej sú ukryté rôzne predmety. Väčšina pokladov sa používa na výmenný obchod. Nálezca si môže zo schránky vziať predmet a zároveň do nej vložiť predmet rovnakej alebo vyššej hodnoty. Do kešky sa umiestňujú aj cestovné predmety – tzv. geocoiny a travelbugy. Geocoin (GC) je sledovateľný predmet, ktorého účelom je cestovanie medzi keškami. Zvyčajne má podobu kovovej mince s jedinečným kódom. Travel Bug (TB) je sledovateľná značka, ktorú možno pripevniť k predmetu. Ten potom umožňuje majiteľovi sledovať cestovanie predmetu po svete.

Každý cestujúci predmet má na sebe trackovacie číslo. Ide o jedinečný šesťmiestny kód, ktorý jednoznačne identifikuje sledovateľné (trackovateľné) predmety. Podľa tohto čísla sa zaregistrujete na oficiálnej webovej stránke geocaching.com, dostanete konkrétnu úlohu a predmet putuje od schránky k schránke.

kesky

Ako funguje geocaching?

Princíp geocachingu je jednoduchý. Pomocou GPS sa dostanete na určené miesto, kde je schránka ukrytá. Zvyčajne je to vodotesná plastová krabička alebo nádoba. Schránka by mala byť dostatočne veľká, aby sa do nej zmestil logbook, do ktorého sa zapisujú nálezcovia kešky.

Keď nájdete kešku pomocou svojho zariadenia, do logbooku zapíšete svoju prezývku, čo je prezývka, pod ktorou ste sa zaregistrovali na oficiálnej webovej stránke hry. Potom si môžete vziať predmet z kešky a zároveň do nej umiestniť ďalší predmet. Nakoniec sa prihlásite do elektronického logbooku na webovej stránke. Ten sa nachádza na stránkach každej kešky, kde po jej nájdení kačer zadá vlastný názor na kešku, náročnosť hľadania, pozitíva, nedostatky, prípadne vloží fotografie z hľadania pod svoj profil. Funguje to ako spätná väzba pre autora kešky a ako zdroj informácií pre ostatných nálezcov.

Geocaching je určený pre všetky vekové kategórie. Je vhodný najmä pre deti, pre ktoré je dôležitá kvalita trávenia voľného času. Môže byť nielen spestrením výletov, ale aj prostriedkom na získavanie nových vedomostí, zručností a posilňovanie fyzickej kondície. Pre dospelých to môže byť trochu adrenalínu pri výpravách do jaskýň alebo do podzemia a pre starších príjemné trávenie voľného času, a to nielen svojho, ale aj času stráveného s vnúčatami.

Ako nájsť kešky?

Vytvorte si účet na stránke geocaching.com, aby ste získali prístup k mape kešiek a ich popisu. Zvolíte si aj prezývku, ktorú potom budete používať na logovanie v logoch. Vyberiete si kešku, ktorú chcete odloviť. Pre začiatočníkov sú ideálne tradičné kešky označené na stránke zelenou farbou. V popise venujte pozornosť najmä náročnosti, veľkosti kešky a terénu. Prispôsobte svoj odev a obuv detailom, ako aj svoje oči pri hľadaní. Veľkosť kešiek sa pohybuje od mikro (zvyčajne veľkosti filmovej škatuľky) cez stredné až po veľké.

Uložte si súradnice vybranej kešky do GPS a vyrazte na lov. GPS vás navedie do blízkosti kešky, potom sa navigujete podľa nápovedy v popise na mieste. Keď nájdete kešku, zapíšte si ju do logbooku a ak chcete, vymeňte si poklady. Na webovej stránke potvrďte, že ste kešku našli, a pridajte hodnotenie.

jak hledat kesky

Co se dává do kešky?

Keška či keš, anglicky geocache nebo jen cache, je označení ukryté schránky s poklady. Nachází se v ní tužka, logbook a předměty na výměnu. Mezi těmito předměty kačeři nejčastěji nachází hračky z Kinder vajíček, kamínky, pohlednice a jiné drobnosti. Z pochopitelných důvodů se do kešek nevkládají žádné potraviny, tedy bonbony, sušenky nebo žvýkačky.

Typů keší, které kačeři mohou nalézt po celém světě, existuje nepřeberné množství. Například u některých stačí zadat známé souřadnice do GPS navigace a vyrazit hledat fyzickou schránku rovnou do terénu, některé si naopak žádají složitější luštění. Mezi ty základní typy kešky patří:

  • Tradičné kešky – vyhľadáte si súradnice, prídete na miesto a hľadáte.
  • Multicache (tzv. multina) – Súradnice na mieste vás dovedú na miesto s prvou keškou, ktorá vás navedie na ďalšie miesto. Cieľom je dopracovať sa k finálnej keške, medzi nimi môže byť niekoľko zastávok.
  • Mystery keš (tzv. mysterka) – Na získanie kešky musí kešer vyriešiť hádanku, získať finálne súradnice na základe informácií z opisu, alebo ho súradnice dovedú na miesto v blízkosti kešky, kde sú ukryté napríklad dôležité indície k hľadaniu.
  • Earth keš – Pri tomto type kešky kešer nezaznamenáva nález do logbooku, ale zdokumentuje „nález“ tak, že pošle majiteľovi kešky e-mailom odpovede na otázky uvedené v listingu kešky alebo sa na mieste odfotografuje a fotografiu priloží k elektronickému logbooku.
  • Event keš – Event nie je tradičná fyzická keška, ale stretnutie kešerov, ktorí sa navzájom stretávajú, vymieňajú si skúsenosti, predmety alebo si odovzdávajú rady a tipy. Stretnutie zvyčajne zahŕňa nejaký zážitok, od návštevy múzea po výlet do prírody alebo posedenie v reštaurácii. Na konci stretnutia sa potom kačeri podpíšu do klasického logbooku, ktorý vytvorí organizátor.
  • Wherigo – Funguje vďaka dátovému súboru kazety. Ten sa spustí na navigačnom zariadení GPS alebo smartfóne a vedie kačera do klasickej fyzickej schránky. Hra je ovplyvnená rozhodovaním hráča a jeho geografickou polohou.