Najbezpečnejšie krajiny sveta v roku 2024: Kde sa netreba báť?

Najbezpečnejšie krajiny sveta v roku 2024: Kde sa netreba báť?

Éra po pandémii odštartovala vzostup cestovateľských zážitkov, keď čoraz viac ľudí túži po jedinečných dobrodružstvách a objavovaní miest mimo vychodených ciest. Pre mnohých ľudí je však bezpečnosť stále najvyššou prioritou. Pre tých z vás, ktorí uprednostňujú pokoj a istotu, prinášame zoznam 10 najbezpečnejších krajín sveta v roku 2024.

Najbezpečnejšie krajiny sveta

Svetový mierový index, niekedy nazývaný Globálny mierový index, po anglicku Global Peace Index (GPI), je ukazovateľ, ktorý sa snaží porovnať mieru a bezpečnosť v jednotlivých krajinách sveta.

Celkovo pozostáva z 23 ukazovateľov v 3 oblastiach. Každý ukazovateľ má inú váhu a potom sa všetky skombinujú do jedného celkového skóre. Čím je skóre nižšie, tým je krajina bezpečnejšia. Rebríček sa zostavuje od roku 2008 a zverejňuje ho Institute for Economics and Peace. Rebríček sa zostavuje v troch oblastiach. Zameriava sa na bezpečnosť spoločnosti, domáce a medzinárodné konflikty a militarizáciu krajiny alebo posilnenie vojenskej zložky krajiny.

10 najbezpečnejších krajín sveta v roku 2024

Pozrite si zoznam najbezpečnejších krajín sveta v roku 2024. Do ktorej bezpečnej krajiny pôjdete vy?

  1. Kanada
  2. Švajčiarsko
  3. Nórsko
  4. Írsko
  5. Holandsko
  6. Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska
  7. Portugalsko
  8. Dánsko
  9. Island
  10. Austrália

Ktorá krajina je najbezpečnejšia?

Každý rok sa verejne vyhlasujú najbezpečnejšie krajiny sveta. O bezpečných krajinách sa uverejňujú rôzne správy. Mnohé z nich sa však opierajú o jeden zdroj. Tým je severoamerická poisťovňa Berkshire Hathaway Travel Protection (BHTP). Už deviaty rok po sebe zverejnila rebríček „Najbezpečnejších destinácií“. Spoločnosť berie do úvahy rôzne kritériá vrátane rizika násilia, kriminality, zdravotných problémov a akejkoľvek diskriminácie.

Niektoré z najbezpečnejších krajín sveta 2024 vás pravdepodobne prekvapia, o iných nebudete pochybovať. Na prvom mieste v prvej desiatke najbezpečnejších krajín sveta 2024 sa umiestnila Kanada, na druhom Švajčiarsko a na treťom Nórsko. Aké sú ďalšie bezpečné krajiny?

bezpecne zeme

1. Kanada

Pred rokom bola Kanada šiesta, tento rok je prvou najbezpečnejšou krajinou sveta 2024. Vyniká v oblasti zdravotnej starostlivosti, bezpečnej dopravy, nízkej násilnej kriminality a spĺňa aj vysoké štandardy bezstarostného cestovania pre ženy a príslušníkov komunity LGBT+. Najväčším rizikom sú početné požiare, ktoré mohli trochu znížiť kvalitu ovzdušia vo veľkých mestách pre ľudí s dýchacími problémami.

2. Švajčiarsko

Minulý rok bolo deviate, tento rok je Švajčiarsko druhou najbezpečnejšou krajinou sveta 2024. Švajčiarsko vždy bolo a je synonymom bezpečnosti. Násilná trestná činnosť je v tejto krajine zriedkavá, ale vo väčších mestách sa občas vyskytuje drobná kriminalita, ako sú vreckové krádeže a krádeže vozidiel (vrátane bicyklov). Na čo si treba dávať najväčší pozor? Alpské nebezpečenstvá. Ministerstvo zahraničných vecí upozorňuje, že lavíny, zosuvy skál alebo snehové búrky sú bežné po celý rok a môžu bez varovania ohroziť lyžiarov a turistov. S Kanadou majú veľa spoločného.

Švajčiarsko je tiež známe svojou malebnou krajinou, ktorú zvýrazňujú krištáľovo čisté jazerá a rozoklané vrcholy hôr. Jeho veľkou výhodou je nielen vzdialenosť len niečo vyše hodiny letu z Prahy, ale aj vynikajúce vlakové spojenie, ktoré vám umožní pohodlne preskúmať krajinu v celej jej kráse.

3. Nórsko

Tretia najbezpečnejšia krajina sveta 2024 Nórsko sa minulý rok umiestnilo na piatom mieste. Opäť chladnejšie podnebie a úchvatná príroda. Turistom sa odporúča najmä Oslo, ktoré sa označuje za obľúbené a bezpečné. A na čo si dať pozor? Najmä na vreckárov na hlavnej stanici v Osle. Kvalita verejnej dopravy v krajine je chválená, ale na spoznávanie nórskej prírody sa odporúča požičať si auto, aby ste mohli objavovať skryté skvosty nepoznaného.

bezpecne zeme 2024

4. až 10. najbezpečnejšia krajina na svete

Írsko sa umiestnilo na štvrtom mieste, Holandsko na piatom a Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska na šiestom mieste. Všimnite si, že všetky krajiny sa nachádzajú severne od Českej republiky.

Siedme miesto obsadilo slnečné Portugalsko. Jeho výhodou je, že nie je preplnené turistami a ponúka veľké množstvo atraktívnych destinácií, ako aj vysokú úroveň poriadku a bezpečnosti. Na čo si dať pozor? Vreckári číhajúci na dvere vo verejnej doprave.

Dánsko sa umiestnilo na 8. mieste a Island, ktorý sa minulý rok umiestnil na prvom mieste, na 9. mieste. Rebríček uzatvára Austrália. Za svoje 10. miesto v rebríčku najbezpečnejších krajín sveta vďačí skutočnosti, že v celej krajine bolo v rovnakom období spáchaných takmer o polovicu menej vrážd ako v samotnom Chicagu. Austrálska flóra a najmä fauna (jedovatý hmyz, hady, suchozemské alebo vodné živočíchy) sú ohrozené.