V Slovenskej republike sa nachádza mnoho miest, kde je návštevníkom umožnené ubytovať sa trochu netradičným spôsobom. Prenocovanie v zámockých komnatách, v korunách stromov, na posede, na farmách, alebo dokonca v sude.
Čo tak ale zažiť ubytovanie v štýle ázijských kočovných kmeňov uprostred slovenskej prírody? Prenocovanie v jurte je v tomto prípade tou správnou voľbou.
Čo je to jurta?
Jurta (alebo tiež „ger“, „kabitka“ a „gherga“) je veľmi starý typ obydlia. Vznikla pred viac ako tromi tisícročiami na území dnešného Mongolska a Číny a pre svoje vlastnosti je považovaná za jeden z najveľkolepejších a najtrvácnejších typov stavieb v histórii kultúry bývania ľudstva, čo dokazuje aj fakt, že za dlhé tisícročia svojej existencie vo svojej podstate nezmenila svoj pôvodný vzhľad.
Základom jurty je kruhový pôdorys a to nie náhodou – je to najprirodzenejšia forma ohraničenia vlastná všetkým organizmom vrátane vtákov.
Na rozdiel od rohových obydlí tu energia prúdi stále dookola a na svojich obyvateľov tak pôsobí pokojným a prirodzeným dojmom – človek tu môže takpovediac „dobíjať baterky“.
Bývanie v jurte tradičným spôsobom
Pri zmienke slova „jurta“ si väčšina ľudí vybaví Mongolsko, Čínu a iné ázijské oblasti, kde je bývanie v jurtách dodnes aktuálne a prirodzené. Ako ale vyzerá také tradičné bývanie v jurte?
Tradične tu panuje pevné vymedzenie priestoru pre veci aj osoby. Zatiaľ čo východná časť jurty je určená výhradne ženám, západná strana slúži výhradne mužom a hosťom. Mladšia časť osadenstva jurty (mládenci a dievčatá spolu s najmladšími) sedia pri dverách.
Vzácnym hosťom patrí čestné miesto pri kachliach a všeobecne platí, že čím vzácnejšia je táto osoba, tým ďalej od vstupu do jurty je usadená.
Psychologické aspekty jurty
Ako už bolo v článku spomenuté, pobyt v jurte má na človeka veľmi pozitívny dopad, najmä pokiaľ ide o zdravie a psychiku. Nie je to dané len jej prirodzeným kruhovým tvarom, ktorý na nás pôsobí harmonicky a takmer posvätným dojmom. Rohy a betóny, ktoré sú tak typické pre väčšinu dnešných tradičných obydlí, môžu na človeka pôsobiť stiesňujúco, až sa môže zdať, že je človek oddelený od okolitého sveta.
Jurta je však výnimkou. Všetko počujete, cítite a vnímate oveľa intenzívnejšie ako v betónových stavbách, čo má pozitívny dopad najmä na človeka, ktorý je zvyknutý žiť v mestských oblastiach plných žuly a betónu.
Ubytovanie v jurte v lone prírody mu tak poskytuje nový zážitok s úplne novým pohľadom na túto stavbu – zistí, že steny jurty možno nie sú z betónu, ale poskytujú mu rovnako dobrú ochranu ako mestské obydlie a zároveň mu umožňujú vnímať krásy a prirodzené zvuky slovenských hôr a lúk.
Kde sa dá v jurte ubytovať?
V Česku nájdeme širokú škálu netradičných ubytovaní a ani jurty nie sú výnimkou. Portály ako “Booking.com”, “Airbnb” alebo napríklad aj “Zľavomat” ponúkajú širokú škálu jurt na ubytovanie v rôznych kútoch Slovenska. Väčšina z nich sa nachádza v srdci slovenskej prírody a vy si tak môžete užiť ničím nerušený zážitok sprevádzaný relaxom a pohodou.
Napríklad v Bernarticiach pri Trutnove sa nachádza ubytovanie YurtinBe. Nachádza sa v srdci panenskej prírody a okrem vychádzok po okolí, kde na vás dýcha pokoj a harmónia slovenských hôr, máte možnosť užiť si aj wellness či spríjemniť si večer kinom.
Ak preferujete skôr spoločenskejšie ubytovanie a nie ubytovanie vo štýle „Na samote pri lese“, jurtová dedinka v Štolmíri neďaleko Českého Brodu pre vás bude tou správnou cestou.
Jurty sa tu nachádzajú v srdci jabloňového sadu pomerne blízko pri sebe a vy tak máte možnosť svoje zážitky z netradičného ubytovania zdieľať s ostatnými obyvateľmi sadu. Jurty v Sade sa navyše snažia myslieť ekologicky a to nielen na svojej minifarme. Materiály jurt sú tak tvorené výhradne prírodnými a ekologickými materiálmi.
Prečo práve jurta?
Či už hľadáte netradičný zážitok alebo len pokojne strávené chvíľky v srdci prírody, ubytovanie v jurte by ste si nemali nechať ujsť. Občas je potrebné vyraziť z ruchu veľkomesta a užiť si návrat k tomu, čo je nám tak prirodzené. A kto by si nechcel užiť vtáčí spev, húkanie sov, bzukot včiel, zvuk tečúceho lesného potôčika a zaspávanie s výhľadom na hviezdy?
Zdroje: jurty-beskydy.cz, drevostavitel.cz, idnes.cz, booking.com, airbnb.sk, yurtinbe.com, jurtyvsadu.cz
Kamila Tomková je vášnivou čitateľkou kníh – najmä tých s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literatúrou. Vo svojom voľnom čase rada varí a skúša nové recepty, alebo trávi čas so svojimi najbližšími a priateľmi nad pohárom dobrej kávy či vína. Písanie ju sprevádza od základnej školy a snaží sa vo svojom koníčku stále zdokonaľovať.