Platba kartou v zahraničí: Návod a ako sa vyhnúť poplatkom

Platba kartou v zahraničí: Návod a ako sa vyhnúť poplatkom

Platba kartou je v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou cestovania, predovšetkým pokiaľ sa vydáte do zahraničia. Mať pri sebe platobnú kartu, smartfón alebo inteligentné hodinky je oveľa pohodlnejšie a tiež bezpečnejšie, než pri sebe nosiť len hotovosť. Platobná karta uľahčuje život pri využívaní služieb takmer po celom svete. Pokiaľ však človek nie je pri používaní karty obozretný, môže sa ľahko dostať do pasce nepriaznivých výmenných kurzov a nečakaných poplatkov. Na čo je dobré dať si pozor pri platbe kartou v zahraničí?

Platby kartou v zahraničí

Už pri plánovaní vašich ciest si overte, či je vôbec možné danou platobnou kartou, ktorú máte pri sebe, v zahraničí platiť. V niektorých krajinách by ste totiž mohli s nás inak bežnými MasterCard či Visa naraziť.

Z bezpečnostného aj praktického hľadiska je lepšie v zahraničí platiť kartou. Aj napriek tomu si radšej ešte pred cestou nejakú hotovosť vyberte. Pravidelne sledujte vývoj kurzu meny a peniaze vymeňte až v momente, kedy sa tu skutočne oplatí. Ak si peniaze vopred vyberať nechcete, aspoň si skontrolujte situáciu v cieľovej destinácii ohľadom bankomatov a mieru ich pokrytia. Pamätajte však na to, že niektoré bankomaty si môžu za výbery účtovať poplatky.

Na čo si dať pozor pri platbe kartou v zahraničí?

Pri platení kartou v zahraničí je najdôležitejšie vyhnúť sa nevýhodným výmenným kurzom. Na platobných termináloch sa často môžete stretnúť s možnosťou výberu medzi platbou v miestnej mene krajiny, v ktorej sa nachádzate av domácej mene, v ktorej je karta vedená. Aj keď sa to spočiatku môže zdať ako skvelá ponuka, je to presne naopak.

Pri platbe kartou v zahraničí si dajte pozor na službu ukrývajúcu sa pod skratkou DCC – Dynamic Currency Conversion alebo dynamická konverzia meny. Obchodník vám pri platení kartou ponúkne priame zaúčtovanie meny, čím od vás získa oveľa viac peňazí, než by ste chceli. Dôvodom je výmenný kurz, ktorý si účtuje sám prevádzkovateľ terminálu. Ten býva spravidla oveľa menej výhodný, než kurz vašej banky.

Do zložitejšej situácie môžete dostať aj pri výbere z bankomatu. Ak budete vyberať hotovosť, alebo budete v zahraničí platiť kartou, vždy zvoľte transakciu v lokálnej mene. Tým sa vyhnete nežiaducim poplatkom spojených s prevodom mien.

V neposlednom rade by ste mali pravidelne sledovať všetky transakcie a bankové výpisy. Ak zaznamenáte nejaké neoprávnené alebo podozrivé transakcie, okamžite kontaktujte svoju banku, aby ste predišli strate vašich financií.

V akej mene platiť kartou v zahraničí?

V zahraničnej by ste mali platiť kartou v miestnej mene, pokiaľ je to možné. Rovnaké pravidlo platí aj pre výber hotovosti z bankomatov. Pokiaľ zvolíte lokálnu menu krajiny, vyhnete sa nepriaznivým kurzom a zbytočným poplatkom.

Aký kurz platí pri platbe kartou v zahraničí?

Kurz pre platby kartou v zahraničí úplne závisí od toho, v akej mene transakciu vykonávate. Transakcie sa prepočítavajú kurzom devízového trhu podľa výmenného kurzu a pravidiel kartovej asociácie. Kurz je teda stanovený nezávisle na banke, ale prirážka banky k nemu pridaná je. Kurzy stanovené kartovými asociáciami sú štandardizované a banky na ne nemajú vplyv.

Platba kartou v zahraničí

Ako sa vyhnúť DCC?

Službe DCC (Dynamic Currency Conversion) alebo konverziu meny sa dá vyhnúť ľahko. Pokiaľ v zahraničí platíte kartou, alebo z bankomatu vyberáte peniaze, a na displeji sa zobrazí možnosť vybrať si slovenské koruny, alebo lokálnu menu, vždy zvoľte lokálnu menu.

Druhou možnosťou je službu DCC kompletne deaktivovať vo vašom internetovom bankovníctve. Môžete sa taktiež poistiť založením účtu v cudzej mene a peniaze previesť ešte pred cestou do zahraničia. Pokiaľ cestujete často, odporúčame založiť si Revolut účet. Platobné aplikácie, v ktorej môžete spravovať svoj účet online a bezplatne viesť niekoľko účtov s rôznymi svetovými menami súčasne.

Ako v Poľsku platiť kartou?

Neviete si rady, či je lepšie v Poľsku platiť kartou, alebo si so sebou radšej vziať hotovosť? S drobnou predodjazdovou prípravou sa pokojne môžete spoľahnúť na svoju kartu.

Najprv skontrolujte, aký vaša banka ponúka aktuálny kurz a aké sú v Poľsku podmienky a výška poplatkov pre platby kartou a výbery z bankomatu. V rámci revízie skúste zistiť, či vaša banka náhodou nemá poľskú partnerskú banku.

Ak sa vás pri platení kartou v Poľsku opýtajú na to, či budete chcieť zaplatiť v poľských zlotých, alebo v slovenských korunách, rozhodne zvoľte miestnu menu, teda zloté.