Low cost cestovanie: 7 tipov, ako cestovať s nízkym rozpočtom

Low cost cestovanie: 7 tipov, ako cestovať s nízkym rozpočtom

Dnešná doba, keď inflácia dosahuje rekordné hodnoty, si vyžaduje stanovenie priorít v rodinnom rozpočte. Bola by však škoda odoprieť si radosť z dovolenky a zaslúženého odpočinku. Stačí rozumne plánovať a ušetríte. Low cost cestovanie nie je také zložité, ako sa môže zdať. Čo je low cost cestovanie? Ako ušetriť peniaze pri cestovaní? A kam sa vybrať na low cost dovolenku?

Čo je low cost cestovanie?

Low cost doslova znamená lacné cestovanie. Tento pojem pochádza z angličtiny. Low cost cestovanie sa teda chápe ako cestovanie s čo najnižším rozpočtom. To zahŕňa, samozrejme, cestu do cieľovej destinácie a späť, ubytovanie, dopravu, pamiatky, jedlo a nápoje.

Hoci low cost cestovanie znamená vzdať sa prvej triedy, luxusných hotelov a šampanského a kaviáru, vôbec nemusí byť synonymom nepohodlnej a špinavej dovolenky. Low cost, obľúbené najmä u študentov, častejšie ponúka oveľa zábavnejšie a intenzívnejšie dobrodružstvo. A určite vám zanechá podstatne viac spomienok. Existuje mnoho spôsobov, ako pri cestovaní ušetriť, a my vám ich predstavíme.

Ako ušetriť na cestách?

Kedysi to bola nedostupná záležitosť, ktorú si mohli dovoliť len tí najbohatší. Dnes je situácia našťastie iná a cestovanie si môže užívať každý, kto je ochotný hľadať spôsoby a nie len dôvody. Tu je 7 tipov, ako pri cestovaní ušetriť:

Stanovte si rozpočet

Najprv sa rozhodnite, koľko peňazí ste ochotní minúť na cestovanie, a snažte sa túto sumu neprekročiť. Namiesto toho, aby ste si najprv určili destináciu a potom hľadali lety v rámci svojho rozpočtu, skúste proces hľadania obrátiť. Ak ste flexibilní v termínoch a nezáleží vám na tom, ktoré miesto navštívite, odporúčame vám preskúmať, ktorá z vašich potenciálnych destinácií je najlacnejšia v časovom rámci, na ktorý sa zameriavate. Okrem hľadania lacných letov alebo leteniek je dôležité myslieť aj na ekonomický stav vašej destinácie.

CESTUJTE MIMO SEZÓNY

Jedným z najlepších spôsobov, ako pri cestovaní ušetriť často dosť značné sumy, je vybrať sa na dovolenku mimo hlavnej turistickej sezóny, keď klesajú nielen ceny leteniek a ubytovania, ale aj služieb. Bonusom navyše môžu byť nielen prázdnejšie ulice a pláže, ale v niektorých destináciách aj príjemnejšie teploty. Hlavná turistická sezóna sa zvyčajne začína v druhej polovici júna a postupne doznieva počas septembra. Ideálnym časom na dovolenku preto môže byť začiatok júna alebo koniec septembra. Vždy sa však oplatí overiť si priemerné teploty vzduchu a vody vo vašej destinácii.

SPRÁVNE VYHĽADÁVANIE VSTUPENIEK

Ak chcete nájsť letenky za rozumnú cenu, je dôležité vedieť, kde hľadať. Existuje množstvo vyhľadávačov, ktoré ponúkajú porovnanie cien medzi stovkami leteckých spoločností. Nehľadajte len ba webových stránkach leteckých spoločností, ceny sú tam zvyčajne oveľa drahšie. Namiesto toho si vyberte stránky tretích strán (napríklad Google Flights), ktoré urobia prácu za vás a nájdu vám najlacnejšie lety. Skontrolujte si aj podmienky predajcu, najmä v prípade zrušenia letov, aby ste nakoniec neutratili viac, ako ste si predsavzali.

cestovanie

NÁJSŤ NAJLACNEJŠIE UBYTOVANIE

Pokiaľ ide o ubytovanie, musíte si určiť, ktoré aspekty sú pre vás najdôležitejšie. Závisí to od vašich preferencií v oblasti pohodlia, súkromia a služieb a od vašich jazykových znalostí. Existuje niekoľko serverov, ktoré združujú stovky ubytovacích zariadení v jednej destinácii. Patrí medzi ne Airbnb (hoci je v poslednom čase drahšie ako hotely, stále môžete nájsť lacné ubytovanie), Booking.com alebo Home Exchange. Okrem nich existujú aj služby určené pre dobrodružnejších cestovateľov. Ak vám nevadí spať u niekoho na gauči, určite si pozrite, čo ponúka Couch Surfing.

UŠETRITE NA DOPRAVE

Najlepší, najlacnejší a najekologickejší spôsob je, samozrejme, chodiť pešo alebo využívať verejnú dopravu. Preskúmať destináciu v prenajatom aute je síce pohodlné, ale na druhej strane pomerne drahé. Viac sa to oplatí, ak cestujete s viacerými ľuďmi. Zdieľanie áut je cenovo výhodnejšie. V mnohých mestách sú k dispozícii zdieľané bicykle, e-biky a kolobežky.

NEMÍŇAJTE PENIAZE NA JEDLO

Turisticky vyhľadávané miesta sú plné reštaurácií, ktoré lákajú na ochutnávku špecialít. Jedlo môže byť chutné, ale ceny sú často nastavené pre turistov, ktorí sa v cenách nevyznajú. Požiadajte svojho hostiteľa, aby vám odporučil nejaké podniky, kam chodia miestni obyvatelia. Snažte sa hľadať reštaurácie, ktoré sú nenápadné a skryté. Práve tam zvyčajne nájdete poklady v podobe hromady skvelého jedla za nízke ceny. Alebo nakupujte v supermarketoch a varte si podľa vlastnej chuti.

HĽADAJTE PAMIATKY, KTORÉ SÚ ZADARMO

Low cost cestovanie neznamená, že sa musíte vzdať akýchkoľvek kultúrnych zážitkov. Mnohé turistické atrakcie, pamiatky, výstavy a expozície môžete navštíviť úplne zadarmo. Stačí len správne hľadať! Kultúrne podujatia často nájdete priamo na oficiálnych webových stránkach miest a obcí vo vašej destinácii alebo na miestnych kultúrnych webových stránkach. Niektoré krajiny dokonca ponúkajú špeciálne ponuky, napríklad v Taliansku môžete prvú nedeľu v mesiaci navštíviť približne 400 štátnych múzeí, galérií a pamiatok zadarmo. Podobné podujatia sa organizujú v rôznych krajinách a mestách počas niektorých štátnych sviatkov alebo iných významných dní. Skupinové, rodinné a študentské zľavy sú k dispozícii nielen na vstup do múzeí, pamiatok a iných miest.

lacne cestovanie

Kam ísť na low cost dovolenku?

Najlacnejšie krajiny na cestovanie sú EgyptTunisko a z hľadiska lacného ubytovania Chorvátsko, Bulharsko, Taliansko alebo Poľsko. Do týchto krajín sa dá dostať aj pozemnou dopravou, takže môžete znížiť náklady na cestu. Z hľadiska nízkych nákladov na stravu a iných výdavkov na mieste sú najlacnejšími krajinami Albánsko, Maďarsko, Bulharsko, Grécko alebo Turecko.