Čo navštíviť v Ríme: 12 pamiatok, ktoré rozhodne stoja za to!

Čo navštíviť v Ríme: 12 pamiatok, ktoré rozhodne stoja za to!

S gelatom v jednej ruke a pizzou v druhej objavujte monumentálnu antickú architektúru hlavného mesta Talianska. Navštívte svetovo preslávené pamiatky v Ríme, ako je Koloseum, Pantheon či Fontána di Trevi, alebo odhaľte nepreskúmané klenoty. Od múzeí a galérií, cez trhy a vyhliadkové miesta, až po archeologické a architektonické zázraky ponúka talianska metropola celé spektrum zážitkov. Čo robiť v Ríme, nech si každý vyberie podľa svojho gusta.

Čo musíte vidieť v Ríme? Čo vidieť v Ríme za 3 dni? Kedy je najlepšie navštíviť Rím a čo navštíviť v Ríme zadarmo?

Čo vidieť v Ríme a čo robiť v Ríme

Rím, prezývaný večné mesto, je bezpochyby jedno z najkrajších miest na svete. Z letiska sa dostanete ľahko, lacno a rýchlo až do centra. Všade jednoducho dostanete pešo. V meste nájdete toľko výborných reštaurácií, že ich za jedinú návštevu nestihnete vyskúšať. Toto 2.500 rokov staré mesto dokáže ohromiť každého, a to pri každej návšteve. Pozrite sa na naše tipy, čo robiť v Ríme!

Čo vidieť v Ríme za 3 dni?

Rím za 3 dni? Nie je to nemožné! Bez problémov zvládnete prejsť celé historické centrum aj za jediný deň! My sa však spoločne pozrieme na to, čo vidieť v Ríme za 3 dni. Aby ste polovicu tohto času nestrávili v radoch, nezabudnite zakúpiť vstupenky vopred na internete.

Pripravili sme pre vás itinerár na výlet: Rím za 3 dni:

Prvý deň…

…začnite návštevou monumentálneho Kolosea. Vstupenka vám platí aj do Fora Romanum, ktoré je blízko amfiteátra. Rovnako tak aj pahorok Palatin, z ktorého je neuveriteľný výhľad na mesto. Navštívte Kapitol a jeho Kapitolské múzeá. Deň zakončite na námestí Piazza VeneziaPamiatkom Viktora Emmanuela II.

Druhý deň…

…je ako stvorený pre Vatikán. Začnite návštevou Baziliky sv. Petra. Určite sa pozrite dovnútra a kochajte sa umením Michelangela. Navštívte Vatikánske múzeá a užite si nádhernú Sixtínsku kaplnku. Zamierte do múzea Castel Sant’Angelo a prekročte rieku Tiber po moste Ponte Sant’Angelo. Deň zakončite prechádzkou po námestí Piazza Navona a návštevou Pantheonu.

Tretí deň…

…začnite na námestí Piazza di Spagna pri Španielskych schodoch. Vydajte sa k Fontáne di Trevi a pokračujte do obchodných ulíc Via del CorsoVia Condotti. Celý výlet zakončite v malebnej štvrti Trastevere, kde si môžete vychutnať autentickú taliansku kuchyňu.

Významné pamiatky v Ríme sú detailne popísané v nasledujúcej kapitole.

co vidiet v rime

Čo musíte vidieť v Ríme?

Navštívte taliansku metropolu a tie najkrajšie pamiatky v Ríme. Čo vidieť v Ríme?

Koloseum

Flaviánsky amfiteáter je jednou z najznámejších rímskych pamiatok a jedným zo symbolov starovekého Ríma. Koloseum je oválny amfiteáter, 50 metrov vysoký, 190 metrov dlhý a 156 metrov široký. Do prevádzky bol uvedený pred 2.500 rokmi, aby sa v aréne odohrávali gladiátorské boje a boje s divokými zvieratami.

Vedeli ste, že v dôsledku zemetrasenia sa v roku 1349 zrútila celá južná strana?

FORUM ROMANUM

Forum Romanum je najstarším miestom v Ríme a leží medzi pahorkami Kapitol a Palatin. Odohrávali sa tu všetky dôležité udalosti Ríma. Nachádzal sa tu súdny dvor, chrámy, dokonca aj tržnica. Prejav tu malo mnoho významných rečníkov, ako Cicero alebo Marcus Antonius (ten prednášal smútočnú reč po zavraždení Caesara). Najvýznamnejšími pamiatkami Fora sú víťazné oblúky Tita, Augusta a Severa. Môžete si pozrieť budovu Kurie, kde zasadal rímsky senát. Stĺpy, ktoré sa týčia vo Foru, patria vtedajšiemu chrámu Julia Caesara, Saturnovmu chrámu, Rómulovmu chrámu, Titovmu chrámu, chrámu Antonia a mnohým ďalším.

PAL ATIN

Palatin je jedným zo siedmich rímskych pahorkov, na ktorom bolo podľa povesti založené mesto Rím. Nachádzajú sa na ňom významné archeologické nálezy, ako sú pozostatky domov, chrámov a ďalších stavieb z antického obdobia. Nachádza sa tu aj cisárska paláca, najmä Domus Augustana, ktorý bol sídlom cisárov.

KAPITOLSKÉ MÚZEÁ

Kapitolské múzeá je sústava umeleckých galérií v palácoch na námestí Piazza del Campidoglio, na pahorku Kapitol. Múzeum je považované za najstaršie mezkom na svete. Obsahuje bohatú zbierku umeleckých diel z čias antiky, stredoveku a renesancie. Pozrieť si môžete významné grécke a rímske sochy, medzi ktorými je napríklad Kapitolská vlčica, ktorá je symbolom Ríma.

BAZILIKA SV. PETRA

Bazilika svätého Petra je jednou z pápežských bazilík a stojí na mieste, kde bol ukrižovaný a pochovaný apoštol Peter. Pútnici hojne navštevovali jeho hrob, preto sa cisár Konštantín rozhodol v roku 324 postaviť nad hrobom baziliku. Bazilika bola vysvätená pápežom Silvestrom I. Na stavbe sa podieľalo mnoho významných architektov – Bramante, Peruzzi, Baldassare, Rafaelo, Michelangelo, Domenico Fontana, Bernini a ďalšie.

VATIKÁNSKE MÚZEÁ

Vatikánske múzeá sú najväčším múzejným komplexom na svete. Obsahuje neuveriteľnú zbierku umenia a histórie, ktorá sa rozkladá na viac ako 7 km chodieb. Užite si nádherný výhľad na Sixtínsku kaplnku a pohľad na umelecké diela od najväčších majstrov sveta.

SIXTINSKÁ KAPLA

Sixtínska kaplnka je jedným z najvýznamnejších umeleckých pokladov Vatikánu. Jej steny a strop zdobia úchvatné fresky. Michelangelo prácou na kaplnke strávil celé štyri roky a vytvoril niektoré z najkrajších diel na svete. Kaplnka je dodnes využívaná pre pápežské konklávy a je prístupná verejnosti iba v určených hodinách.

CASTEL SANT ANGELO

Castel Sant’Angelo je impozantná pevnosť, ktorá sa nachádza na brehu rieky Tiber. Pôvodne slúžila ako hrobka pre rímskeho cisára Hadriana, neskôr sa stala pevnosťou, zbrojnicou a tiež väzením. Dnes je to múzeum, kde si môžete vychutnať úchvatný výhľad na Rím z vrcholu veže.

PIAZZA NAVONA

Najslávnejšie barokové rímske námestie sa nachádza na mieste pôvodného Domiciánovho štadióna, kde sa odohrávali atletické hry. Dnes sa na námestí konajú najrôznejšie predstavenia. Námestie je známe predovšetkým vďaka Fontáne Štyroch riek (Fontana dei Fuimi) od Berniniho. Nachádza sa tu menšia Neptúnova fontána (Fontana del Nettuno) a Maurova fontána (Fontana del Moro).

PANTHEON

Nachádza sa na námestí Piazza della Rotonda a je najzachovalejšou antickou stavbou v Ríme. Pantheon je kruhová stavba zaklenutá obrovskou kopulou s priemerom 43 metrov, v strede ktorej je 9 metrov široký otvor, zvaný okulus. K tejto stavbe prilieha predsieň so šestnástimi mohutnými stĺpmi, vždy z jedného kusa kameňa. Jeho stavbu pôvodne nechal postaviť Marcus Agrippa za vlády Augusta ako chrám všetkých bohov starovekého Ríma.

PIAZZA DI SPAGNA

Piazza di Spagna je jedným z najikonickejších miest Ríma. Španielske schody, ktoré sa nachádzajú na tomto námestí, sú najznámejšie schody v Taliansku a lákajú návštevníkov z celého sveta. Na námestí nájdete aj Fontánu Barcaccia a mnoho obchodíkov, kde si môžete nakúpiť luxusné suveníry.

FONTÁNA DI TREVI

Fontana di Trevi je najznámejšia zo všetkých rímskych fontán a jedno z turisticky najnavštevovanejších miest. Prvá fontána na tomto mieste stála už v roku 1453. Fontánu inšpirovanú rímskymi víťaznými oblúkmi navrhol Nicola Salvi. Zdobia celé priečelie paláca a zbiehajú sa k nej úzke uličky, od ktorých je odvodený jej názov – tre vie, teda tri ulice.

pamiatky v rime

Čo navštíviť v Ríme zadarmo?

Ktoré pamiatky v Ríme môžete navštíviť úplne zadarmo?

 1. Bazilika sv. Petra,
 2. Fontána di Trevi,
 3. Piazza Navona,
 4. Trastevere,
 5. Španielske schody,
 6. Pamätník Viktora Emanuela II.,
 7. Záhrady Villy Borghese,
 8. Ústa pravdy – La Bocca della Verita,
 9. Konštantínov víťazný oblúk,
 10. Cestiova pyramída,
 11. Vatikánske múzeá každú poslednú nedeľu v mesiaci.

 Kedy je najlepšie navštíviť Rím?

Rím si zaručene užijete v každom ročnom období. Úplne najlepším časom na návštevu Ríma je jar, teda obdobie od apríla do júna, alebo jeseň, teda od septembra do októbra. V týchto obdobiach vás príjemne prekvapia miernejšie teploty a často aj menej turistov, než v hlavnej letnej sezóne.