Bezpečnosť je kľúčovým faktorom pri výbere dopravy, či už ide o cestovanie autom, autobusom, lietadlom alebo vlakom. Každý druh dopravného prostriedku má svoje špecifické vlastnosti, ktoré určujú, kde je pre cestujúcich najbezpečnejšie sedieť. Správny výber miesta môže v prípade nehody výrazne zvýšiť šance na prežitie alebo znížiť riziko vážneho zranenia. Pozrieme sa na najbezpečnejšie miesta v jednotlivých typoch dopravných prostriedkov.
Čo hovoria štatistiky o bezpečnosti jednotlivých sedadiel v aute?
Čo sa týka auta, štatistiky rôznych štúdií sa rozchádzajú. Najznámejšia štúdia uvádza, že zadné sedadlá všeobecne poskytujú väčšiu šancu na prežitie, a to okolo 29 % vyššiu než sedadlo predné. Prostredné sedadlo je ešte o ďalších 25 % bezpečnejšie než jeho susedia. Tieto štatistiky vyplývajú z dát nazbieraných v Amerike v rozpätí troch rokov. Odkaz na štúdiu nájdete tu.
Ďalšia štúdia, tentoraz z Austrálie, ktorá čerpá zo štatistík nameraných v rámci štyroch rokov, uvádza takmer pravý opak. Najbezpečnejšie sedadlo je tentoraz sedadlo vodiča a druhé najbezpečnejšie je sedadlo spolujazdca. Tu však môžeme argumentovať, že štúdia je pre nás menej relevantná, pretože v Austrálii sa jazdí v ľavom pruhu.
Teórií a štúdií je veľa a bezpečnosť konkrétneho sedadla sa mení s rôznymi faktormi. Záleží na tom, na ktorej strane máte volant, či riadite v ľavom alebo pravom pruhu, a či má auto motor vpredu alebo vzadu. Rôzne autá majú tiež rôznu konštrukciu a v neposlednom rade záleží aj na pásoch, ktorými auto disponuje.
Kde je najbezpečnejšie miesto v aute?
Ak chcete zvýšiť svoje šance na prežitie, najbezpečnejšie miesto v aute je teda to uprostred vzadu. Väčšina štatistík sa prikláňa k tejto variante a niet divu. Bočný náraz spôsobený iným autom môže ľahko preliačiť plech a buďto rozdrviť alebo preseknúť končatiny či trup človeka sediaceho pri dverách.
Kde je v aute sedadlo smrti?
„Sedadlo smrti“ je neformálny a slangový termín používaný na označenie sedadla spolujazdca vpredu v aute, vedľa vodiča. Toto sedadlo získalo túto prezývku, pretože štatisticky býva považované za jedno z najnebezpečnejších miest v aute pri čelnej zrážke alebo vážnej nehode.
Aj keď sa výrobcovia snažia zlepšiť šance na prežitie úpravou konštrukcie, tento fenomén zatiaľ neboli schopní odstrániť. A to hlavne z troch dôvodov.
Pravý predný roh auta je to prvé, čo zasiahne zem alebo strom pri vyjdení z vozovky. Zároveň spolucestujúci môže blokovať výhľad vodičovi, čo môže spôsobiť, že si nevšimne auto prichádzajúce sprava. A najznámejší dôvod je tendencia vodičov v rámci sebazáchovy stáčať auto doprava, aby sa tak sami vyhli smrti.
Kde je najbezpečnejšie miesto v lietadle?
Cestovanie lietadlom je štatisticky najbezpečnejšia forma dopravy, ale aj tu existujú miesta, ktoré sú pri nehode považované za bezpečnejšie. Štúdie a záznamy o leteckých nehodách ukazujú, že cestujúci sediaci v zadnej tretine lietadla majú väčšiu šancu na prežitie než tí, ktorí sedia vpredu alebo v business triede.
Miesta v strede kabíny nad krídlami lietadla sú síce považované za najpokojnejšie s ohľadom na turbulencie, ale pri havárii nie je táto časť z hľadiska bezpečnosti ideálna. Ak si môžete vybrať, voľte radšej miesto vzadu a čo najbližšie k núdzovému východu. Okrem toho platí, že miesta v uličke poskytujú v prípade núdze rýchlejšiu možnosť evakuácie než tie pri okne.
Najbezpečnejšie miesto v autobuse
Autobusy, najmä diaľkové, sú relatívne bezpečné dopravné prostriedky. Napriek tomu aj tu existujú určité miesta, ktoré sú bezpečnejšie než iné. Najbezpečnejším miestom v autobuse je sedadlo blízko stredu vozidla, najlepšie smerom k zadnej časti.
Vyhnite sa sedadlám v prednej časti, pretože pri čelnom náraze sú cestujúci vpredu zraniteľnejší. Rovnako sú rizikovejšie miesta priamo nad nápravou autobusu, kde môže byť náraz silnejší.
Ak máte možnosť, vyberte si miesto, ktoré má bezpečnostný pás.
Moderné diaľkové autobusy sú nimi vybavené, a ak ho použijete, môžete výrazne znížiť riziko zranenia v prípade nehody alebo prudkého brzdenia.
Najbezpečnejšie miesto vo vlaku
Vlaky sú podobne ako lietadlá veľmi bezpečné, ale v prípade nehody alebo vykolajenia je výber miesta dôležitý. Najbezpečnejšie miesta vo vlaku sú v stredných vozňoch, ďaleko od čelného a zadného nárazu, ku ktorým dochádza pri zrážkach s iným vlakom alebo prekážkou na trati. Pri zrážke sú krajné vozne najviac ohrozené a môžu vykolajiť, alebo sa zraziť s objektmi mimo trať.
Vlak má tú výhodu, že cestujúci nie sú pripútaní, čo dáva väčšiu voľnosť pohybu v prípade nebezpečenstva. Napriek tomu sa odporúča nesedieť chrbtom k smeru jazdy, pretože pri prudkom zastavení alebo náraze môže cestujúci ľahšie utrpieť zranenie.
Čo si z toho vziať?
Výber najbezpečnejšieho miesta v dopravných prostriedkoch môže výrazne zvýšiť šance na prežitie alebo minimalizovať zranenia v prípade nehody. V aute je ideálne zadné stredové sedadlo, v autobuse miesta v strede vozidla a v zadnej časti, v lietadle zadná časť kabíny a vo vlaku vozne v strede súpravy. Okrem správneho výberu miesta je vždy dôležité používať bezpečnostné pásy tam, kde sú k dispozícii, a dodržiavať bezpečnostné pokyny, či už cestujete akýmkoľvek dopravným prostriedkom. Bezpečnosť je totiž prioritou v každej situácii.
Zdroje: Vplyv sedadla na úmrtnosť, Bezpečné miesta v lietadle, Bezpečnosť vo vlaku
Pavel Hanák pracuje ako recepčný v hoteli, kde neustále nachádza inšpiráciu pre svoje príbehy. Jeho vášňou je totiž kreatívne písanie a čítanie klasickej literatúry. Tieto aktivity mu prinášajú radosť a spokojnosť. Keď si však potrebuje utriediť myšlienky, chodí behať von do prírody.