Koľko pred odletom treba byť na letisku a ako sa odbaviť?

Koľko pred odletom treba byť na letisku a ako sa odbaviť?

Koľko pred odletom treba byť na letisku? To je otázka, ktorú si kladie ten, kto má v pláne letecky vycestovať. Lietadlo je jeden z najbezpečnejších dopravných prostriedkov. Lietanie však býva pre mnohých stresujúce a dôvodov je mnoho. Jedným z nich je strach z toho, že nestihnete rokov. Vždy sa let môže oneskoriť a vy nestihnete let nadväzujúci, alebo môže prísť prírodná katastrofa. To ovplyvniť nemôžete. Čo však môžete ovplyvniť, je byť na letisku dostatočne včas, aby ste mali pokoj. Poradíme vám, ako dlho pred odletom byť na letisku, aby ste váš zážitok z lietania neboli toľko stresujúce a nabudúce vás to neodradilo. Zaujíma vás, ako prebieha odbavenie na letisku? A ako dlho pred odletom sa odbaviť?

Koľko pred odletom treba byť na letisku?

Takže – ako dlho byť na letisku pred odletom? Odpoveď vás zrejme veľmi nepoteší. Nie je totiž jednoznačná. Koľko času pred odletom si rezervovať, to záleží na mnohých faktoroch. Doba sa líši s ohľadom na:

  • leteckú spoločnosť,
  • druh letu (vnútroštátny alebo medzinárodný let),
  • vyťaženosť letu,
  • veľkosť letiska,
  • povinnosť odbavenia batožiny

Väčšina leteckých spoločností odporúča časovú rezervu 1 až 3 hodiny pred odletom. Napríklad Ryanair na webe uvádza aspoň 2 hodiny pred odletom a Emirates na stránkach odporúča byť na letisku dokonca až 6 hodín pred odletom.

Ako urobiť check-in

Akonáhle si zakúpite letenky, ihneď po zaplatení ich obdržíte do e-mailu spolu s potvrdením rezervácie. Aby ste však mohli vstúpiť na palubu lietadla, letenka vám nepostačí – na to potrebujete palubný lístok (boarding pass). Ten získate až po tom, čo sa odbavíte.

Odbavenie (check-in) je u niektorých leteckých spoločností možné urobiť online v pohodlí domova alebo na letisku. Službu check-in na letisku ponúkajú všetky aerolinky, ale nie vždy je bezplatná! Pokiaľ sa odbavíte cez internet, bude to zadarmo, podstatne si tým urýchlite procesiu na letisku a hlavne si skrátite čas, ktorý by ste museli stráviť čakaním na letisku.

Pozor – vo väčšine prípadov je možné odbaviť sa až 48 hodín pred odletom. Často to býva aj menej (napr. 2 hodiny), ale len málokedy je to viac. Preto nezmatkujte a kontrolujte svoju e-mailovú schránku.

koľko pred odletom treba byť na letisku

Ako funguje odbavenie na letisku

Na letisku je niekedy zložité vyznať sa. Našťastie vás môžu zachrániť tabule, kde uvidíte časy odletov, príletov, oneskorení, alebo aj číslo odbavovacej prepážky (check-in desk). Mnoho letísk má k dispozícii samoodbavovacie terminály (self check-in), kde sa môžete obslúžiť sami a budete tak ušetrení čakanie v rade.

Odbavenie na letisku funguje tak, že prídete k check-in prepážke, nachystáte si občiansky preukaz alebo cestovný pas a šesťmiestny kód rezervácie na vašej letenke. Ak máte možnosť odbaviť sa sami, do samoodbavovacieho terminálu zadáte kód vašej rezervácie a naskenujete cestovný dokument. Oba dva spôsoby končia palubným lístkom vo vašej ruke.

S palubným lístkom môžete zamieriť k bezpečnostnej kontrole. Tam budete musieť odovzdať svoje osobné veci na pohyblivý pás a nechať ich skontrolovať röntgenom alebo skenerom. Vy sami budete musieť skenovacou bránou prejsť. Zaujíma vás, čo všetko vidí röntgen na letisku? Letiskové skenery detekujú kovové aj nekovové predmety, vrátane väčšiny organických materiálov. To znamená, že vám najskôr neprejde pašovanie zakázaných potravín v kufri.

Ako dlho pred odletom sa odbaviť?

To, ako dlho sa pred letom odbaviť, veľmi záleží na tom, či cestujete s odbavenou batožinou (checked baggage), s príručnou batožinou (carry-on alebo cabin baggage) alebo s osobnou kabínovou batožinou (personal item). Ešte pred balením by ste si mali overiť pravidlá o limitoch batožiny u vašej aerolinky, pretože neexistuje všeobecný návod, aké rozmery a váhy má aká batožina.

Ak cestujete s batožinou, ktorú potrebujete odbaviť, spravidla by ste na letisku mali byť 2 hodiny pred odletom. Ak cestujete iba s príručnou či osobnou batožinou a budete mať pri sebe palubný lístok, potom nie je nutná taká veľká časová rezerva. Napriek tomu je dobré to nepodceniť a na letisko doraziť včas. Brána (gate) sa spravidla uzatvára 30 minút pred odletom. Viac informácií vám poskytne vaša letecká spoločnosť.

koľko pred odletom treba byť na letisku

Ako dlho byť na letisku pred odletom?

Ak letíte do krajiny v rámci Schengenského priestoru, odporúča sa doraziť na letisko 2 hodiny pred odletom. Pri letoch do krajiny mimo Schengenského priestoru je vhodné byť na letisku najmenej 3 hodiny pred odletom. Pokiaľ u seba máte batožinu, ktorú potrebujete odbaviť, pridajte k danej časovej rezerve aspoň 40 minút. Najspoľahlivejší zdroj informácií ohľadom toho, ako dlho byť na letisku pred odletom, sú webové stránky aerolinky, s ktorou cestujete.