Diaľničná známka Rakúsko 2024: ceny, kontroly a kde ju kúpiť

Diaľničná známka Rakúsko 2024: ceny, kontroly a kde ju kúpiť

Zatiaľ čo v Českej republike alebo na Slovensku už niekoľko rokov fungujú len elektronické diaľničné známky, Rakúsko sa dlho držalo tradičných diaľničných známok. Našťastie, v roku 2024 máte na výber medzi papierovou a digitálnou diaľničnou známkou. Kde by mala byť rakúska diaľničná známka nalepená? Kde je v Rakúsku potrebná diaľničná známka? Aké sú sankcie za neplatnú diaľničnú známku? Zistite to v dnešnom článku.

Rakúska diaľničná známka

Diaľničná známka je zaplatenie časového poplatku. Je to povolenie na používanie motorových vozidiel na diaľniciach a vybraných rýchlostných cestách.

Rakúska diaľničná známka sa nazýva Vignette. Od roku 1997 je povinná na všetkých diaľniciach a rýchlostných cestách (okrem 4 úsekov). Rakúska diaľničná známka 2024 je povinná pre všetky osobné automobily, motocykle a karavany do 3,5 tony. Desaťdňovú, dvojmesačnúročnú diaľničnú známku je možné zakúpiť v papierovej forme na viac ako 6 000 čerpacích staniciach v Rakúsku, Českej republike, Slovensku a ďalších krajinách. Jednodňová rakúska diaľničná známka je úplne nový a čisto elektronický produkt.

Elektronická diaľničná známka Rakúsko 2024

Digitálnu rakúsku diaľničnú známku môžu využívať všetci motoristi. Možno si ju zakúpiť v internetovom obchode s mýtnymi službami ASFINAG alebo v mobilnej aplikácii ASFINAG. Na rozdiel od lepiacej diaľničnej známky môže byť platná len 1 deň. Elektronická rakúska diaľničná známka je samozrejme k dispozícii aj s 10-dňovou, 2-mesačnou ročnou platnosťou, rovnako ako papierová diaľničná známka.

Zakúpenie elektronickej rakúskej diaľničnej známky je možné vykonať ako súkromný spotrebiteľ alebo ako podnikateľ.

Ak si kupujete digitálnu diaľničnú známku na súkromné účely, ako spotrebiteľ máte právo odstúpiť od zmluvy. V tomto prípade platí 14-dňová lehota na vrátenie peňazí. Týka sa to len dvojmesačnýchročných diaľničných známok. To znamená, že tieto známky majú odloženú platnosť a začínajú platiť od 18. dňa po zakúpení. Odstúpenie od zmluvy je možné nielen e-mailom, ale aj poštou, a preto sa zohľadňujú ďalšie 3 dni na doručenie. 1-dňové a 10-dňové diaľničné známky platia okamžite (možno však nastaviť aj odloženú platnosť).

Ak si zakúpite rakúsku diaľničnú známku ako podnikateľ, nemáte právo na odstúpenie od zmluvy, a preto neplatí 14-dňová lehota na vrátenie peňazí. Platnosť 1-dňovej, 10-dňovej, 2mesačnej a ročnej diaľničnej známky je teda okamžitá.

Kde v Rakúsku potrebujem diaľničnú známku?

Diaľničná známka je povinná na všetkých rakúskych diaľniciach a rýchlostných cestách v Rakúsku s výnimkou 10 úsekov.

Na štyroch úsekoch nie je povinná diaľničná známka Rakúsko 2024. Je to:

  • A1 Westautobahn (západná diaľnica),
  • A12 Inntal Autobahn,
  • A14 Rheintal/Walgau Autobahn,
  • budúca diaľnica A26 Linzer Autobahn.

Na ostatných šiestich úsekoch samotná rakúska diaľničná známka neplatí. Preto ste povinní zakúpiť si špeciálny digitálny mýtny lístok. Platí tu úsekové mýto, predtým známe ako video mýto. Aktuálne sadzby nájdete na webovej stránke ASFINAG. Sú to:

Diaľničný tunel Gleinalm a Bosruck na diaľnici A9 (Pyhrn Autobahn),

  • diaľničný tunel Taurus na diaľnici A10,
  • diaľničný tunel Karavanky na diaľnici A11,
  • Brennerský priesmyk na diaľnici A13,
  • Arlberský tunel na rýchlostnej ceste S16.

rakuske dialnicne znamky

Koľko stojí diaľničná známka Rakúsko 2024?

Vozidlá do 3,5 tony zaplatia za nákup rakúskej diaľničnej známky:

8,60 EUR – 1 deň
11,50 EUR – 10-dňová
28,90 EUR – 2-mesačná
96,40 EUR – 1 rok

Cena za nákup rakúskej diaľničnej známky pre motocykle je:

3,40 EUR – 1 deň
4,60 EUR – 10 dní
11,50 EUR – 2-mesačná
38,50 EUR – 1 rok

Mýto pre vozidlá nad 3,5 tony sa vyberá prostredníctvom mýtneho systému Go Toll. Výšku mýta vypočíta palubný Go-Box. Mýto sa potom vypočíta na základe denného času, prejdenej trasy a ďalších faktorov.

Kde kúpiť rakúsku diaľničnú známku v Českej republike?

V Českej republike si rakúsku diaľničnú známku môžete kúpiť na čerpacích staniciach v blízkosti rakúskych hraníc. Rakúsku diaľničnú známku si môžete kúpiť aj v pobočkách ÚAMK ČR (Ústredný automotoklub Českej republiky). Okrem papierovej diaľničnej známky bude v roku 2024 platiť aj elektronická rakúska diaľničná známka. Zakúpiť si ju môžete na webovej stránke rakúskej správy mýta ASFINAG.

Kde kúpiť rakúsku diaľničnú známku na Slovensku?

Na Slovensku si môžete kúpiť diaľničnú známku na čerpacích staniciach v blízkosti hraníc a v Bratislave na čerpacích staniciach Slovnaft.

Kde sa má umiestniť rakúska diaľničná známka?

Rakúska diaľničná známka musí byť umiestnená na dobre viditeľnom mieste. Pri vozidlách do 3,5 tony musí byť umiestnená v ľavom hornom rohu čelného skla alebo v strede pod spätným zrkadlom. Vodiči motocyklov musia diaľničnú známku nalepiť na nádrž alebo na predné vidlice.

V prípade kontroly môžete byť požiadaní o predloženie dokladu o zaplatení diaľničnej známky, preto si ju vždy uschovajte. Upozornenie! Neprilepená diaľničná známka je neplatná. Za zle nalepenú, neplatnú alebo falošnú diaľničnú známku vám môže byť uložená pokuta.

Na rozdiel od tradičnej papierovej diaľničnej známky je digitálna diaľničná známka spojená s evidenčným číslom (ŠPZ) vášho vozidla.

nakup raku ske dialnicne znamky

Kedy kúpiť diaľničnú známku pre Rakúsko?

Rakúsku diaľničnú známku si musíte kúpiť a nalepiť pred vstupom na diaľnicu alebo rýchlostnú cestu. Ak sa spoliehate na to, že si rakúsku diaľničnú známku kúpite na čerpacej stanici v rakúskej pohraničnej oblasti, urobte tak skôr, ako vás môže zastaviť diaľničná kontrola.

Ak si kupujete digitálnu diaľničnú známku, majte na pamäti, že si musíte kúpiť diaľničnú známku s dvojmesačnou a ročnou platnosťou najmenej 18 dní vopred.

Ako sa kontroluje diaľničná známka v Rakúsku?

V Rakúsku kontroluje diaľničnú známku mýtny kontrolór alebo kamery na spoplatnených diaľniciach. Kontrola digitálnych diaľničných známok na diaľniciach a rýchlostných cestách sa vykonáva prostredníctvom mobilnej kontrolnej jednotky alebo videom. V oboch prípadoch sa porovná evidenčné číslo vozidla s údajmi na diaľničnej známke.

Diaľničná známka Rakúsko: pokuta 2024

Žiadna alebo neplatná nálepka je 120 EUR; 65 EUR v prípade motocykla.

Nepravá nálepka je 240 €; 130 € v prípade motocyklov.

Nízka náprava je 120 €; jazda bez Go-Boxu alebo s nedostatočným kreditom stojí 240 € (platí pre vozidlá nad 3,5 tony).

Ak v Rakúsku nezaplatíte pokutu, môže vám hroziť pokuta od 300 do 3 000 EUR. Jazda bez diaľničnej známky je v Rakúsku jedným z najčastejších dôvodov na udelenie pokuty. Ďalším častým dôvodom je prekročenie povolenej rýchlosti.