Kinetóza je úplne bežne sa vyskytujúci problém, ktorý však môže značne komplikovať cestovanie. S vhodnými opatreniami a prípravou však môžu byť príznaky cestovnej nevoľnosti minimalizované. Dôležité je rozpoznať spúšťače kinetózy a prispôsobiť svoje prostredie tak, aby ste predišli kolízii zrakových a vestibulárnych vnemov. Pokiaľ vás cestovná nevoľnosť trápi pravidelne, mali by ste problém konzultovať so svojím lekárom. Našťastie existujú spôsoby, ako zastaviť cestovnú nevoľnosť. Ako sa zbaviť kinetózy? Čo robiť, keď je mi zle v autobuse? Čo použiť namiesto Kinedrilu?
Čo je to kinetóza?
Kinetóza alebo aj choroba z pohybu, anglicky motion sickness, je fyzický stav jedinca, kedy vnem pohybu vestibulárnym systémom nesúhlasí s vizuálnymi vnemami. Príznakom kinetózy môže byť závrat, vyčerpanie alebo zdvíhanie žalúdka. Kinetóza býva označovaná ako cestovateľská či cestovná nevoľnosť, pretože podľa príčin vedúcich ku kinetóze sa spravidla jedná o:
- morská choroba,
- nevoľnosť v aute, autobuse, vlaku,
- nevoľnosť v lietadle,
- vesmírna choroba (syndróm adaptácie na stav beztiaže, SAS),
- nevoľnosť v simulátore,
- nevoľnosť v dôsledku používania VR (virtuálna realita).
Kinetóza tkvie v tom, že mozog mätú informácie, ktoré dostáva o polohe tela. Nevie preto, ako udržať rovnováhu, čo nervovú sústavu podráždi. Udržiavanie rovnováhy je totiž komplexný a náročný proces. Dôležitú úlohu v ňom zohráva zrak a rovnovážne ústrojenstvo vnútorného ucha. Informácie z nich potom mozog spracuje a na ich základe koordinuje rovnováhu tela. V dopravných prostriedkoch však zrazu oči a rovnovážne ústrojenstvo začnú do mozgu vysielať protichodné signály. Zatiaľ čo v očiach sa krajina miha okolo alebo sa pohľad naopak fixuje na displeji alebo riadkoch knihy, telo nečakane pociťuje otrasy a hojdanie vpred, vzad a do bokov. Ako sa zbaviť kinetózy?
Kinetóza: Príznaky
Ako sa prejavuje cestovná nevoľnosť či morská choroba? Pre kinetózu je typickým príznakom nevoľnosť a podráždený žalúdok, ktorú sprevádza:
- bolesť hlavy a migréna,
- bledosť,
- mžitky pred očami,
- pocit na zvracanie a zvracanie,
- závraty,
- únava,
- studený pot a
- nadmerná tvorba slín.
Ako sa zbaviť kinetózy?
Kinetóza je ochorenie, ktoré nemožno úplne vyliečiť. Neexistuje tak spôsob, ako sa zbaviť kinetózy navždy. Našťastie však existuje množstvo overených možností, ktoré radia, čo robiť, keď je mi zle v autobuse.
Nemali by ste cestovať nevyspalí, na lačno, ale ani s preplneným žalúdkom. Mali by ste sedieť s mierne zaklonenou hlavou a fixovať hlavu v určitej pozícii pomocou cestovného vankúšika, robiť časté prestávky a zaistiť si prísun vzduchu.
Čo robiť, keď je mi zle v autobuse?
Prevencia kinetózy a prvá pomoc pri cestovnej nevoľnosti spočíva predovšetkým v snahe minimalizovať vystavenie sa podmienkam, ktoré spôsobujú rozpor medzi zrakovými a vestibulárnymi vnemami. Odporúča sa venovať pozornosť svojmu okoliu. Pri jazde autom by ste sa tak mali pozerať na horizont a nie čítať knihu, pozerať sa do mobilu či na televíziu. Cestujúci na lodi by zase mali zostať na palube, kde môžu vidieť horizont.
Vhodné je počas cesty zaujať polohu blízko ťažiska dopravného prostriedku a po smere (uprostred lode, v prednej časti kabíny lietadla, na prednom sedadle autobusu) a snažiť sa splynúť s pohybmi dopravného prostriedku. Okrem toho existujú lieky a doplnky stravy, ktoré môžu pomôcť predchádzať kinetóze, ale je dôležité konzultovať sa s lekárom pred ich užívaním.
Kedy si mám dať Kinedryl?
Pred tým, než sa morská choroba úplne rozvinie, môžete zakročiť použitím liečiv dostupných bez lekárskeho predpisu alebo doplnkov stravy. Podávajú sa 15 až 60 minút pred cestovaním. Obvykle platí, čím skôr je liek pred nástupom nevoľnosti podaný, tým rýchlejší efekt prináša bez nutnosti navyšovania dávky. V lekárni sa vždy poraďte, ktorý z uvedených prípravkov je pre vaše potreby najvhodnejší av akých dávkach a časových intervaloch ho užívať.
Čo použiť namiesto Kinedrilu?
Existujú najrôznejšie lieky, ktoré môžu pomôcť znížiť príznaky kinetózy. Zmierniť cestovnú nevoľnosť pomáhajú napríklad antihistaminiká a lieky proti nevoľnosti. Okrem toho dnes existujú napríklad aj liečivé cestovné žuvačky. Keďže na podráždený žalúdok pomáha zázvor, odporúčame vybaviť sa zázvorovými pastilkami či lízankami.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.