Štúdio Harryho Pottera: objavte svet kúziel naživo!

Štúdio Harryho Pottera: objavte svet kúziel naživo!

Štúdio Harryho Pottera je právom jednou z najobľúbenejších atrakcií v Londýne. Táto veľkolepá výstava umožňuje nahliadnuť do zákulisia filmov o Harrym Potterovi a hlbšie pochopiť umeleckú a remeselnú zručnosť, ktorá sa podieľala na vytvorení sveta Harryho Pottera. Štúdio Harry Potter je vzrušujúci a pohlcujúci zážitok pre celú rodinu.

Štúdio Harry Potter

Očarila vás séria kníh o Harrym Potterovi? Ste fanúšikom filmovej adaptácie? Potom si Štúdio Harry Potter zamilujete! Výstava s oficiálnym názvom Warner Bros. Studio Tour London – The Making of Harry Potter, sa nachádza vo filmových štúdiách Leavesden vo Watforde na severozápade Londýna. Ide o štúdio spoločnosti Warner Bros (WB), keďže filmová séria o Harrym Potterovi vznikla pod záštitou tohto producenta. Nie je náhoda, že výstava sa nachádza práve na okraji anglického hlavného mesta. Práve v Londýne sa odohrávali niektoré časti príbehu o Rokforte.

Prečo navštíviť Studio Harry Potter Londýn?

Návštevou Studio Harry Potter Londýn sa okamžite prenesiete do sveta čiar a kúziel. Môžete zavítať na najdôležitejšie filmové lokácie, prezrieť si kulisy a kostýmy a nahliadnuť za oponu špeciálnych efektov a ďalších filmových techník. Tešiť sa môžete napríklad na:

MIESTA Z NATÁČANIA

Štúdio Harryho Pottera ponúka zážitok v podobe filmových scén, kulís a špeciálnych efektov. Prezrite si najobľúbenejšie a najdôležitejšie filmové miesta, ako je nástupište 9¾, Priečna ulica, Dumbledorova pracovňa či Veľká sieň, ktorá je vždy vyzdobená podľa ročných období a sviatkov – presne ako to poznáte z filmov! Vydajte sa do Gringottovej kúzelníckej banky, do skleníka profesorky Pomony Prýtovej, alebo nahliadnite, ako žil Rubeus Hagrid či rodina Weasleyovcov. A trúfnete si do Zakázaného lesa?

REKVIZITY

Pokiaľ máte cit pre detail, určite oceníte prácu ľudí, ktorí stáli za tvorbou filmov o Harrym Potterovi. Môžete sa pozrieť do miestností, ktorých steny lemuje takmer 1000 fľaštičiek s lektvarmi, bylinkami, zvieracích kostí, scvrknutých hláv a mnoho ďalšieho. Alebo sa pozrite do ružovej kancelárie profesorky Dolores Umbridgeovej na desiatky tanierikov s mačiatkami.

studio Harry Potter

ŠPECIÁLNE A VIZUÁLNE EFEKTY

Odhaľte pravdu miznutia pod kúzelným plášťom, utečte pred vŕbou Mlátičkou a pozrite sa, ako funguje postprodukcia, kde strihači pracujú so zeleným plátnom (tzv. green screen). Sami si dokonca môžete vyskúšať, ako Harry Potter vyzeral a ako sa cítil, keď lietal na metle! Vedeli ste, že mohutné dvere s hadmi, ktoré vedú do Tajomnej komnaty, nie sú dielom VXF výtvarníkov? V skutočnosti sú to plne funkčné dvere, presvedčte sa sami!

VÝTVARNÉ ODDELENIE

Štúdio Harryho Pottera Londýn vám ponúka prezrieť si grafický dizajn na najrôznejších rekvizitách a kulisách, technické výkresy, grafické plány a modely. Tým hlavným klenotom a najväčším lákadlom je model hradu a školy čiar a kúziel v Bradaviciach. Ten je natoľko komplexný a prepracovaný do najmenšieho detailu, že keby sme mali sčítať všetky človekohodiny vynaložené na stavbu modelu, vyšlo by to na viac ako 74 rokov.

KOSTÝMY

Prezrite si zblízka uniformy, v ktorej sa hral metlobal, stovky šiat a oblekov, ktoré kúzelníci obliekli na Vianočnom plese v Bradaviciach, alebo oblečenie, v ktorom sa hlavné postavy zistili po 10 rokoch v poslednej scéne filmu Dary smrti – časť 2.

EFEKTY KÚZELNÝCH TVOROV

Táto časť výstavy uchváti predovšetkým fanúšikov magických stvorení zo sveta Harryho Pottera. Zblízka si môžete prezrieť baziliška, ktorý bol vytvorený kombináciou praktických a špeciálnych efektov, hipogryfa Klofana, ktorého uvidíte v troch animatronických verziách v životnej veľkosti, alebo hlavy goblinov, ktoré ste vo filmoch mohli vidieť na úradníkoch v Gringottovej banke. Pokiaľ si trúfnete stúpnuť si blízko obrovského pavúka Aragoga, nebudete ľutovať. Každý jeho chlp bol vložený ručne pomocou špeciálnej ihly. Animatronickú bábku s rozpätím nôh 5,5 m muselo ovládať vyše 15 ľudí.

studio Harry Potter Londýn

Ako sa dostať do Harry Potter Studios?

Najrýchlejší a najlacnejší spôsob, ako sa dostať do Londýna, je lietadlo. Priame lety ponúka Brno, Praha aj Ostrava. Či už pristanete na letisku Stansted alebo Heathrow, čaká vás približne hodinová cesta vlakom na železničnú stanicu London Euston. Z tejto stanice jazdia priame spoje až do zastávky Watford Junction, ktorá je najbližšou vlakovou stanicou štúdia Harryho Pottera. Z Watford Junction do Warner Bros. Štúdio Harry Potter je približne 15-minútová cesta. Funguje tu kyvadlová doprava s tým, že autobusy na elektrický pohon jazdia pravidelne každých 30 minút.

Koľko stojí vstup do múzea Harryho Pottera?

Cena za vstup do múzea Harryho Pottera sa rozlišuje podľa veku návštevníkov a podľa vybraného variantu prehliadky či balíčka. Môžete si vybrať základnú prehliadku Studio Harry Potter, alebo si priplatiť a povýšiť na deluxe prehliadku, medzi ktorej výhodami nájdete prioritné parkovanie, raňajky, suveníry, maslový ležiak a fotky a videá, ktoré vám v múzeu zaobstará cez green screen. Tiež si môžete zvoliť balíček s pobytom v hoteli a s raňajkami. Ak sa chcete prejsť v špeciálnom poschodovom autobuse (čiže double deckeru), môžete si kúpiť balíček so spiatočnými lístkami.

Základné vstupenky stoja:

dospelí (16+) – £ 53.50 (približne 62 €)
deti (5-15) – £ 43.00 (približne 50 €)
deti do 4 rokov – zadarmo

Vstupenky je nutné zarezervovať dostatočne dopredu, inak sa dovnútra nedostanete. Štúdio Harry Potter je stála výstava a otvorené je každý deň v roku, radšej si však prezrite ich kalendár s otváracou dobou. Časy vstupov sa líšia nielen deň odo dňa (všedné dni vs. víkendy, sviatky), ale aj mesiac od mesiaca (v lete a cez prázdniny je dlhšia otváracia doba).

Ako dlho trvá prehliadka Harryho Pottera?

Štúdio Harry Potter je možné navštíviť individuálne, alebo v rámci malej skupiny so sprievodcom. Priemerná doba strávená vo vnútri je približne 3,5 hodiny. Výstava je veľmi komplexná, preto sa na návštevu neponáhľajte. Sami si môžete rozvrhnúť, koľko času kde strávite, takže si pre istotu na Studio Harryho Pottera vyhraďte celý deň.