Šport neodmysliteľne patrí k ľudským záľubám – už od čias staroveku nás fascinuje fyzická aktivita spojená s prirodzenou súťaživosťou v podobe futbalových zápasov, hokejových majstrovstiev a iných športových aktivít, ktoré je možné vykonávať aj na profesionálnej úrovni.
Slováci sú známi svojou láskou k športu a podporou svojich národných tímov. Preto niektorých čitateľov iste zaujíma, aké štadióny môžete u nás i vo svete navštíviť. V dnešnom článku si povieme o 6 svetových štadiónoch, ktoré sa pýšia svojou obľúbenosťou aj veľkosťou.
Obsah
1. Strahov
Umiestnenie: Praha, Česká republika
Česká republika sa pýši radom prvenstiev a jedným z nich je aj Strahovský štadión (predtým Masarykov štadión). Ak nepočítame Indianapolis Motor Speedway v USA, tento český štadión je najväčším komplexom svojho druhu na svete. Bol otvorený v roku 1924 a od tej doby prešiel tromi renováciami, pričom posledná bola realizovaná v roku 1972.
Za bývalého režimu sa tu konali slávne spartakiády, následne bol štadión dejiskom futbalového klubu AC Sparta Praha. Dnes je štadión využívaný skôr na hudobné vystúpenia známych hviezd – vystúpili tu napríklad kapely Pink Floyd, AC/DC, Rolling Stones a ďalší.
2. Štadión 1. mája Rungrado
Umiestnenie: Pchjongjang, Severná Kórea
Tento štadión bol otvorený 1. mája 1989 a nachádza sa v hlavnom meste totalitnej Severnej Kórey. Nie je prekvapením, že bol štadión pomenovaný podľa Sviatku práce, k jeho názvu bolo pridané aj slovo “Rungrado,” ktoré označuje ostrov, na ktorom sa štadión nachádza.
Oficiálne štadión disponuje kapacitou 114 000 miest, niektoré zdroje však uvádzajú aj čísla okolo 150 000. Štadión je využívaný najmä na udalosti oslavujúce tamojší režim – jednou z najväčších udalostí je Arirang, severokórejská spartakiáda.
3. Štadión Michigan
Umiestnenie: Ann Arbor, Michigan
Hneď za severokórejským štadiónom je, čo sa kapacity miest týka, štadión v meste Michigan. Američania sú veľkými fanúšikmi futbalu a vo svojich štátoch majú hneď niekoľko obrovských štadiónov, ten v michiganskom Ann Arbore je však najväčší.
Štadión vlastní Michiganská univerzita a niekedy je mu prezývané aj “Veľký dom.” Štadión pojme takmer 110 000 divákov a je teda najväčším v USA a tretím najväčším na svete.
4. Melbourne Cricket Ground
Umiestnenie: Melbourne, Austrália
Tento viacúčelový štadión sa nachádza v krajine protinožcov a ponúka viac ako 100 000 miest. Jeho výstavba bola dokončená v roku 1853, ale prešiel viacerými rekonštrukciami. Viac než sto rokov je kľúčovým miestom konania kriketových a popredných austrálskych futbalových zápasov. V roku 1956 sa tento štadión dokonca stal ústredným miestom konania Olympijských hier, na čo sú obyvatelia Melbourne náležite hrdí.
5. Štadión Camp Nou
Umiestnenie: Katalánsko, Španielsko
Piaty najväčší štadión na svete od nás nie je ani tak ďaleko a množstvo turistov sa sem aspoň raz za život vyberá. Za týmto štadiónom budete musieť cestovať do Španielska. Nachádza sa priamo v Barcelone, v univerzitnom meste s názvom Zona Universitia.
Futbal je v španielskej oblasti veľmi obľúbeným športom, nie je teda divu, že jeden z najväčších štadiónov v Európe sa nachádza práve na tomto mieste a dodnes sa na ňom hrá.
6. Soccer City
Umiestnenie: Južná Afrika
Tento štadión (situovaný v Južnej Afrike, ktorá je tiež veľkým fanúšikom futbalu) musel byť v roku 2010 rozšírený, aby sa stal miestom konania zápasu majstrovstiev sveta.
Stadion od té doby pojme 94 000 diváků a stal se tak největším stadionem v Jižní Africe. Štadión odvtedy pojme 94 000 divákov a stal sa tak najväčším štadiónom v Južnej Afrike.
Záver
Naša cesta po najväčších svetových aj domácich štadiónoch ukazuje, ako silno je šport prepojený s kultúrou, históriou a životným štýlom. Každý z uvedených štadiónov nesie svoj jedinečný príbeh, ktorý presahuje samotné športové udalosti – od slávnej atmosféry na Camp Nou až po majestátnosť Strahovského štadióna.
Či už ste fanúšikom futbalu, kriketu, alebo histórie, tieto ikonické štadióny stoja za návštevu. Prinášajú nielen zážitky zo športových akcií, ale aj spomienky, ktoré si budete dlho pamätať.
Zdroje: Veacom, e15, Tour.umich.edu, ESPN cricinfo, SPBP.de
Kamila Tomková je vášnivou čitateľkou kníh – najmä tých s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literatúrou. Vo svojom voľnom čase rada varí a skúša nové recepty, alebo trávi čas so svojimi najbližšími a priateľmi nad pohárom dobrej kávy či vína. Písanie ju sprevádza od základnej školy a snaží sa vo svojom koníčku stále zdokonaľovať.