Čo vidieť v Budapešti: 11 miest, ktoré určite stoja za návštevu

Čo vidieť v Budapešti: 11 miest, ktoré určite stoja za návštevu

Budapešť je kultúrne, hospodárske a dopravné centrum Maďarska. Toto historické mesto v sebe ukrýva tie najvzácnejšie skvosty. Navštívte novogotickú budovu parlamentu, obdivujte panorámu z Rybárskej bašty alebo vystúpte na vrchol kopca Gellért. Pokiaľ hľadáte inšpiráciu, čo navštíviť v Budapešti, ste na správnom mieste. Prinášame vám nápady, čo vidieť v Budapešti.

Budapešť

V roku 2023 uplynulo 150 rokov od zjednotenia miest Budín (Buda) a Pešť (Pest). Napriek temnej minulosti Budapešti je hlavné mesto Maďarska živé, fascinujúce a nekonečne krásne. Táto európska metropola ležiaca na Dunaji sa opakovane stáva jednou z najobľúbenejších destinácií.

Hoci sa jednoducho všade dostanete pešo, oplatí sa investovať do zľavovej karty Budapest Card. Tá vám umožní neobmedzený prístup na maďarskú verejnú dopravu a navyše vďaka nej môžete využiť zľavy do pamiatok, múzeí, kúpeľov, reštaurácií, kaviarní alebo zoo Budapešť.

Čo navštíviť v Budapešti?

Nášho sprievodcu Budapešťou začneme na pravom brehu Dunaja, kde sa nachádza časť mesta Budín. Poďme sa spoločne pozrieť, čo určite vidieť v Budapešti.

Rybárska bašta

Ide o jedno z najikonickejších a najkrajších miest Maďarska. Rybárska bašta je neogotická a miestami neorománska stavba v Budapešti. Bašta sa nachádza v Budíne, na pravom brehu Dunaja na Hradnom vrchu Várhegy. Rybárska bašta bola navrhnutá architektom Frigyes Schulekom a postavená v rokoch 1895-1902. V tom čase sa už navrhovala s tým, že skôr než obrannú funkciu má plniť funkciu estetickú a bola postavená predovšetkým ako vyhliadková terasa. Teraz je v nej ukrytých niekoľko reštaurácií a kaviarní. V blízkosti stavby stojí jazdecká socha svätého Štefana, novogotický tzv. Matyášov chrám zasvätený Panne Márii a hotel Hilton.

Matejov chrám

Matejov chrám je rímskokatolícky gotický kostol. Nachádza sa neďaleko budínskeho hradu. Kostol a jeho okolie bol dejiskom posledných dvoch korunovácií uhorských kráľov. Matyášov chrám je tiež pozývaný od 19. storočia na upomienku kráľa Mateja Korvína, ktorý nariadil prestavbu južnej veže chrámu.

Budínský hrad

Budínsky hrad bol v minulosti využívaný ako sídlo kráľov, dnes budovy hradného komplexu slúžia oi ako Maďarská národná galéria a Budapeštianske historické múzeum (Hradné múzeum). Priestranstvo hradného komplexu vrátane záhrad (ktoré by ste si tiež nemali nechať ujsť) si môžete prejsť úplne zadarmo. Komplex Budínskeho hradu je zaradený medzi Svetové dedičstvo UNESCO.

Reťazový most

Reťazový most je ikonická stavba Budapešti. Ide o najstarší most cez Dunaj, ktorý spája jeho pravý a ľavý breh. O reťazový most však v skutočnosti nejde – most je visutý. Vedie cez neho cesty pre automobily aj chodník pre peších. Reťazový most uvidíte v celej jeho kráse z Hradného vrchu.

Gellértove kúpele

Budapešť si vyslúžila titul kúpeľné mesto pre obdivuhodné množstvo termálnych prameňov, kúpeľov, bazénov a kúpeľov, ktoré v sebe ukrýva. Výlet v Budapešti bez návštevy kúpeľov by nebol úplný. Gellértove kúpele sú druhé najnavštevovanejšie kúpele v Budapešti. Vnútri nájdete krásnu hlavnú sálu, ktorá sa vyznačuje presklenou strechou, zložitými mozaikami a elegantnými mramorovými stĺpmi. Kúpele tiež zahŕňajú niekoľko vnútorných a vonkajších termálnych kúpeľov, saunu, paru a ponúka rôzne masáže a procedúry.

čo navštíviť v Budapesti

Čo musíte vidieť v Budapešti?

Budín a jeho pamiatky sme už preskúmali, teraz poďme nahliadnuť aj do ďalších častí hlavného mesta Maďarska. Nádherný výhľad z Vrchu Gellért, návšteva zoo Budapešť alebo prehliadka Baziliky sv. Štefana – kam v Budapešti vyrazíte?

Vrch Gellért

Vrch Gellért je obľúbená turistická destinácia nachádzajúca sa v srdci Budapešti. Vrch Gellért sa týči nad riekou Dunaj a ponúka úžasný panoramatický výhľad na mesto a je domovom niekoľkých pamiatok a atrakcií. Jednou z najznámejších pamiatok na kopci Gellért je Socha slobody, ktorá stojí vysoko na vrchole kopca a predstavuje oslobodenie Maďarska od nacistického Nemecka počas druhej svetovej vojny. Návštevníci môžu vystúpiť až k soche a získať skvelý výhľad na mesto.

Zoo Budapešť

V Budapešti sa s rokom otvorenia 1866 nachádza jedna z najstarších zoologických záhrad na svete. Okrem takmer 3500 zvierat tu nájdete množstvo architektonických skvostov – zaujímavá je už napr. vstupná brána alebo sloní areál, ktorý je fascinujúci zvonku aj vo vnútri.

Bazilika sv. Štefana

Bazilika svätého Štefana, po maďarsky zvaná Szent István-bazilika, je najvýznamnejší rímskokatolícky kostol v Maďarsku, nachádzajúci sa v historickom centre Budapešti. Baziliku zdobí veža so 6 zvonmi, z ktorých najväčší svätý Štefan váži cez 9 ton a svojím priemerom, dosahujúcim 240 cm, je najväčším zvonom v Maďarsku. Ide však už o druhý zvon tohto mena, pretože originál odcudzili nacisti roku 1944.

Andrássy út

Andrássyho trieda je historická trieda v Budapešti. Pôvodne bola postavená na konci 19. storočia a je považovaná za jeden z najprestížnejších bulvárov v meste. Trieda vedie z centra mesta do mestského parku a je lemovaná elegantnými mestskými domami, veľkolepými palácmi a krásnymi verejnými priestormi.

Námestie hrdinov

Ide o najznámejšie námestie v Budapešti spájajúce Andrássyho triedu, ktorá je súčasťou UNESCO a Városliget sady. Vybudované bolo ako mnoho predchádzajúceho na konci 19. storočia na oslavy 1000-ročného výročia Maďarska. Hlavnou dominantou je teda tzv. pamätník tisícročia, ktorý sa skladá zo stĺpu so sochou archanjela Gabriela a kolonádou okolo pripomínajúcou panteón.

Parlament

Ide asi o najväčšiu dominantu mesta a tiež o jednu z najkrajších parlamentných budov na svete. Architekt, ktorý ho navrhoval, sa inšpiroval Westminsterským palácom v Londýne. V budove je 700 miestností a napríklad v kupolovej miestnosti sú vystavené korunovačné klenoty vrátane svätoštepanskej koruny. Výhľad na celý parlament je najlepší z rybárskej bašty.

kam v Budapesti

Kam v Budapešti zadarmo?

Všetky z vás určite najviac zaujíma, čo navštíviť v Budapešti zadarmo. Ak chcete vidieť čo najviac, ale minúť čo najmenej, ste na správnom mieste. Mnoho pamiatok v Budapešti je úplne zadarmo. Poprípade za ich návštevu zaplatíte iba symbolickú čiastku.

Kam v Budapešti zadarmo? Nie je toho vôbec málo!

  • Rybárska bašta,
  • Vrch Gellért,
  • Parlament,
  • Židovský memoriál,
  • Socha Slobody,
  • Matejov chrám,
  • Reťazový most,
  • Námestie Hrdinov,
  • železné topánky na brehu Dunaja.

Počas vybraných národných sviatkov – 15. marca, 20. augusta a 23. októbra – je vstup do budapeštianskych múzeí úplne zadarmo.