12 tipov, kam na bicykli po Česku: Vyrazte si s rodinou na výlety

12 tipov, kam na bicykli po Česku: Vyrazte si s rodinou na výlety

Výlety na bicykli sú skvelým spôsobom ako zlepšiť kondíciu, sú zámienkou na odreagovanie sa od práce a možností, ako stráviť krásne chvíle s rodinou. Predovšetkým sú cyklovýlety skvelou príležitosťou na preskúmavanie všetkých českých zákutí. Bez ohľadu na to, ako skúsení ste cyklisti, pre vás máme 12 úžasných tipov, kam na bicykli vyraziť na výlet s rodinou. Objavte s nami krásy Českej republiky!

Cyklovýlet s rodinou

Cyklovýlety nie sú iba fyzickou aktivitou; je to cesta k slobode, objavovaniu krás okolitej krajiny a relaxácii. Výlet na bicykli je dokonalý spôsob, akým môžete uprostred každodenného zhonu nájsť harmóniu s prírodou a rodinou.

Kam na bicykli v ČR? Od Poděbrad cez malebné Krkonoše až po vinice na juhu Moravy. Toľko možností, kam na bicykel aj s deťmi!

kam na bicykli

Krásy južnej Moravy na bicykli

Kam na bicykel v okolí Brna? Brno leží v samotnom srdci južnej Moravy, čo z neho robí ideálny východiskový bod pre fantastické cyklovýlety. Kamkoľvek sa na bicykli v okolí Brna pozriete, čaká na vás dobrodružstvo.

1. Brno na bicykli

Kam na výlet na bicykli v Brne? Cyklotrasa vedie okolo medláneckého letiska po panelovej ceste do Bystrca. Okrem toho sa v Brne buduje celá sieť cyklotrás.

2. Cyklotrasa pozdĺž rieky Svitavy

Cyklotrasa pozdĺž rieky Svitavy z Brna do Bílovic nad Svitavou je dlhá cca 4 km – ideálny výlet na bicykli pre deti. Trasa vedie krásnym údolím Svitavy z brnenských Obřan okolo bývalého lomu a prechádza pod železničným mostom. Pokračuje okolo chatovej oblasti a končí pri bieloveckej Sokolovni.

3. Moravský kras: Jantárová cyklotrasa

Pokiaľ vám predchádzajúceho tip nestačí, predĺžte si výlet na bicykli do CHKO Moravský kras! Z Bílovic pokračujte do Blanska a po asfaltovej ceste choďte k hotelu Skalní mlýn. Po posilnení vojdite do kaňonov Suchého a Pustého žľabu, ktorými vystúpite do obce Sloup. Môžete navštíviť jaskyne Punkevné, Sloupsko-šošovské, Kateřinskou  a Balcarku a výlet zakončite pri priepasti Macocha.

Skvosty Stredočeského kraja na bicykli

Kam na bicykli v okolí Prahy? Hlavné mesto je známe svojimi kultúrnymi pamiatkami a okolie skrýva aj nespočet krás a ponúka rozmanité terény pre cyklistov.

4. Na bicykli okolo Poděbrad

Poděbrady ponúkajú skvelú cyklotrasu pozdĺž Labe, ktorá je ideálna pre rodiny s deťmi. Po ceste z Poděbrad si prezrite Lazarský mlyn na brehu Sánskeho kanála. Cez Odřepsy sa vydajte smerom do dediny Opolany, kde deti zaujmete zvieracou farmou. Pokračujte po Labskom chodníku k sútoku Labe a Cidliny a cyklovýlet zakončite pri jazere Poděbrady.

5. Cyklotrasa z Prčice do Sedlčan

Asfaltová cesta dlhá 15 km spája mestá Sedlec-Prčice a Sedlčany. Výlet na bicykli si spríjemnite návštevou Strnadovského Mlyna, Sedlčanskej retenčnej nádrže či kostolu svätého Vavrinca a pamätníka Prčického škrpálu na Vítkově náměstí.

6. Cyklotrasa Praha-Okoř-Budeč

Kam na výlet v Prahe? Výlet na bicykli začnite pri stanici metra nádrží Veleslavín, pokračujte uličkami pražských Vokovic a choďte do Divoké Šárky. Pozdĺž Šáreckého potoka lemovaného skalnými útesmi choďte okolo vodnej nádrže Džbán až do Předních Kopanin. Vydajte sa cez Číčovice do Okoře priamo k zrúcanine hradu a pokračujte údolím Zákolanského potoka. Výlet na bicykli zakončite pri rotunde svätého Petra a Pavla a vyhliadky Budeč.

12 tipov, kam na bicykli

Rozprávková krajina severných Čiech na bicykli

Kam na bicykli v severných Čechách? Severní Čechy sú pre cyklistov rajom, ktorý ponúka pestré cyklotrasy pre každú úroveň zručností.

7. Na bicykli okolo Máchova jazera

Na rozohriatie si dajte 15 km dlhý okruh okolo Máchova jazera. Začnite pri stanici v Doksoch, po chodníku choďte do Starých splavov a borovicovými lesmi pokračujte okolo jazera. Cyklovýlet si môžete spríjemniť prehliadkou Zámku Doksy a Múzea Štvorlístka.

8. Cyklistický okruh Hruboskalskom

Zo športovo-rekreačného areálu Maškova záhrada v Turnove choďte Soboteckou ulicou do Pelešan a vydajte sa k hradu Valdštejn. Lesom sa dostaňte až ku skalným útvarom Hruboskalsko a smočiť sa môžete v Smíchousove či v Pilskom rybníku. Po ceste vystúpajte okolo Hrubej Skaly k rovnomennému zámku a pokračujte do arboréta Bukovina. Naspäť sa vydajte po rovnakej trase.

9. Adršpašsko-teplické skaly na bicykli

Veľká časť trasy vedie v blízkosti Adršpašsko-teplických skál, kde sa môžete kochať nádherným skalným mestom. Z Teplíc nad Metují sa vydajte po cyklotrase okolo vstupu do Teplických skál až do Adršpachu a odtiaľ pokračujte na Jiráskovej skaly.

12 tipov, kam na bicykli

Krušné hory na bicykli

Kam na bicykli Krušné hory? Jedno z najmalebnejších pohorí Českej republiky ponúka malebné scenérie a tvorí ideálne miesta pre rodinné cyklovýlety.

10. Ježiškova cesta na bicykli v okolí Božieho daru

Od hotela Orion choďte okolo Švajčiarskej búdy a pod Božídarským Špičákom sa napojte na Ježiškovu cestu. Pozdĺž hlavnej cesty sa môžete vydať k Božidarskému rašelinisku a objaviť všetkých 12 náučných chodníkov. Cyklovýlet môžete zakončiť v centre Božieho daru, alebo pokračovať na Klínovec.

11. Krušnohorie na bicykli

Výlet na bicykli zahájte v meste Abertamy a vyrazte smer Pernink cyklotrasou súbežnou s Karlovým chodníkom. Oddýchnuť sa môžete v Hornej Blatnej. Vydajte sa okolo Čierneho jazierka, bývalej štôlne Vavrinec a Blatenskej priekopy, čím sa dostanete na cyklistické rázcestí U Pomoci Božej.

12. Novodomské rašeliniská v Krušných horách

Novodomské rašeliniská sa nachádza pri hraniciach s Nemeckom a dá sa pohodlne obísť na bicykli. Z rázcestí Načetínska choďte k Starému rybníku, pokračujte pozdĺž Nového rybníka a vydajte sa smerom na rázcestí Hadinec.