Horské chaty sú neodmysliteľnou súčasťou slovenskej turistickej kultúry a predstavujú symbol útulného útočiska pre všetkých milovníkov zimnej prírody. Nájdeme ich rozosiate v malebných horách od majestátnych Krkonôš cez tajomné Jeseníky až po moravskosliezske Beskydy. Či už patríte medzi nadšených turistov, ktorí zdolávajú vrchol za vrcholom, alebo medzi premrznutých lyžiarov hľadajúcich horúci čaj a praskajúce drevo v krbe, práve tieto horské chaty vás privítajú svojou pohostinnosťou. Mnohé z nich pritom píšu svoju históriu už po stáročia a dnes lákajú návštevníkov nielen svojou atmosférou, ale aj výnimočnými výhľadmi a pohodlím.
Obsah
Luční bouda, Krkonôše
Luční bouda, majestátne ležiaca v nadmorskej výške 1410 metrov, patrí k najvyššie položeným horským chatám v strednej Európe. Táto najväčšia a najstaršia horská chata v Krkonôšach zažila búrlivé dejiny, od obdobia druhej svetovej vojny, keď slúžila nemeckým jednotkám, cez konfiškáciu a striedanie rôznych organizácií až po súčasnosť. V roku 2004 našla Luční bouda svojho majiteľa, ktorý ju s rešpektom k tradícii vrátil do rúk milovníkom hôr a prírody.
Dnes Luční bouda ponúka moderný komfort i zachovalú atmosféru krkonošských legiend. Hostia tu môžu využiť zrekonštruované hotelové izby, relaxačnú wellness zónu a široké možnosti športového vyžitia v srdci hôr. Pre labužníkov je pripravená vychýrená reštaurácia a dokonca aj vlastný pivovar, kde si po náročnom výlete môžu vychutnať lokálne pivo.
Turnerova chata, Šumava
Turnerova chata, jediná verejne prístupná chata v prvej zóne Národného parku Šumava, je skutočným klenotom šumavskej prírody. Leží na malebnom brehu rieky Vydry a láka návštevníkov svojím pokojom i čarovnou atmosférou. Jej história siaha až do 19. storočia, keď tu stála jednoduchá drevenica.
V roku 1908 sa mesto Kašperské Hory rozhodlo miesto premeniť a postaviť tu hostinec Thurnerhütte, ktorý sa rýchlo stal obľúbeným cieľom turistov. Bohužiaľ v roku 1932 drevenica vyhorela, ale už o šesť rokov neskôr tu pod záštitou mesta vyrástla Turnerova chata, ktorá si svoju slávu zachovala dodnes.
Dnes je Turnerova chata jedným z najvyhľadávanejších výletných miest na Šumave. Je ideálnym útočiskom pre turistov i milovníkov prírody, ktorí tu nájdu nielen výbornú reštauráciu s tradičnou kuchyňou, ale aj útulné ubytovanie.
Červenohorské sedlo, Jeseníky
Chata Červenohorské sedlo, postavená Klubom českých turistov v roku 1935, sa nachádza na hrebeni Hrubého Jeseníka v nadmorskej výške 1013 metrov. Toto malebné miesto je nielen súčasťou vychýreného lyžiarskeho a rekreačného strediska, ale vďaka svojej strategickej polohe aj ideálnym východiskovým bodom pre horské túry a zimné športy.
Či už sa chystáte zdolať niektorý z vrcholov Jeseníkov, prejsť si hrebeňové trasy alebo si užiť lyžovanie, Červenohorské sedlo ponúka zázemie aj nezabudnuteľné výhľady.
Švýcarka, Jeseníky
Turistická chata Švýcárna patrí medzi najstaršie a najnavštevovanejšie objekty v Jeseníkoch. Nachádza sa na frekventovanej hrebeňovej trase medzi Červenohorským sedlom a majestátnym Pradedom, čo z nej robí obľúbené útočisko unavených turistov i milovníkov horských panorám.
Švýcárna je zároveň ukážkovým príkladom premeny pôvodnej pastierskej salaše na klasickú horskú chatu s jedinečnou atmosférou, ktorá spája históriu s pohostinnosťou. Toto miesto si zamilujete nielen pre jeho čarovnú polohu, ale aj pre neopakovateľný šarm, ktorý odráža tradíciu i dušu jesenických hôr.
Pustevny, Beskydy
Pustevny, chaty v Moravskosliezskych Beskydách neďaleko Radhošťa, ležia v nadmorskej výške 1018 metrov a patria k najkrajším výletným cieľom v Česku. Toto miesto, ktoré nesie meno po pustovníkoch žijúcich tu do druhej polovice 18. storočia, je preslávené svojou jedinečnou architektúrou. Dominanty Pusteven, stavby Maměnka a Libušín, navrhol na konci 19. storočia významný architekt Dušan Jurkovič, ktorý do Beskýd vniesol čaro ľudového slohu plného farieb a ornamentov. Práve vďaka tejto jedinečnej architektúre bol areál Pusteven v roku 1955 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
V marci 2014 vážne poškodil požiar pravú časť Libušína, kde sa nachádzala umelecky najcennejšia jedáleň s nástennými maľbami od Mikoláša Alša. Po náročnej rekonštrukcii sa však Libušín v júni 2020 znovu otvoril verejnosti a opäť žiari v plnej kráse. Dnes Pustevny lákajú návštevníkov nielen svojou históriou a architektonickými skvostmi, ale aj nádhernou prírodou Beskýd, ktorá je ideálna na turistiku aj oddych v každom ročnom období.
Zdroj: kudy, seznam, deník, kudyznudy
Natálie Schönová je študentkou Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Fascinuje ju alternatívne umenie, je vášnivou milovníčkou nevšedného jedla a písania. Neustále zdokonaľuje svoje kuchárske zručnosti a pracuje na svojich textoch. Písanie ju sprevádza od detstva, keď prvýkrát vzala do ruky ceruzku, a stále objavuje nové formy vyjadrenia.