Nech už cestujeme kamkoľvek, vždy je veľkou otázkou to, kam si večer položíme hlavu. Prespanie môže byť problémom nielen z hľadiska logistiky, ale aj financií a bezpečnosti, a z pôvodne pokojnej dovolenky sa nám kvôli tomuto jednému bodu môže stať nočná mora.
Airbnb v tomto smere zmenilo mnohým cestovateľom spôsob hľadania ubytovania na prechodnú dobu. Čo to presne airbnb je a ako si ho zariadiť? Na tieto otázky sa pozrieme bližšie v dnešnom článku.
Čo je to airbnb?
Airbnb, čiže “Air Bed and Breakfast”, je webová a mobilná platforma, ktorá svojim používateľom ponúka prenajať alebo si prenajať na prechodnú dobu bývanie doslova po celom svete, pričom ponuka je veľmi široká. Cestovateľ si tu môže vybrať od ubytovania v klasických bytoch, cez domčeky pre hostí, zruby, až po farmy plné zvierat a zaspávať tak môže napríklad pri múkaní kráv.
Ako airbnb funguje?
Je to vlastne veľmi jednoduché. Stačí si stiahnuť aplikáciu na príslušnej platforme (napríklad Google Play) a vytvoriť si profil. Potom už stačí len zadať do vyhľadávača cieľovú destináciu, termín, na ktorý potrebujete ubytovanie, a počet osôb, ktoré budú ubytované. Vyhľadávač Vám automaticky “vyhodí” voľné ubytovania aj s fotkami a vy si tak môžete v pokoji vyberať z množstva možností. Vďaka filtrom si navyše môžete vyhľadať aj typ ubytovania (napríklad “na vidieku”).
Ak si ubytovanie vyberiete, hostiteľ vám ho musí najprv schváliť (preto je dobré mať váš profil vyplnený napríklad fotkou). Niektoré profily však ponúkajú rezervácie s okamžitým prijatím, aj z týchto je možné si vyberať.
Ako sa za ubytovanie platí?
Platba prebieha zásadne online formou a to buď cez online platbu kartou, alebo váš Paypal účet. Výhodou je, že ubytovanie je možné uhradiť hneď, alebo zaplatiť časť po rezervácii a zvyšok pred samotným pobytom v danej destinácii.
Celý systém navyše zaručuje vďaka svojim automatizovaným systémom vysokú bezpečnosť ako pre podnájomníkov, tak pre cestovateľov, ktorí tieto služby využívajú. Komunikácia pred pobytom prebieha výhradne cez airbnb aplikáciu a je tu možnosť prezrieť si skúsenosti ostatných cestovateľov s konkrétnym podnájomníkom.
Výhody tohto ubytovania
Zásadnou výhodou pre cestovateľov s ubytovaním cez airbnb je samozrejme široká škála možností. Ako už bolo povedané vyššie, vybrať si môžete z naozaj širokej ponuky, pričom môžete dokonca voliť aj ubytovanie s inými ľuďmi.
Airbnb aplikácia navyše ponúka aj celý rad zážitkov, vďaka ktorým si váš pobyt môžete spríjemniť a spoznať napríklad miestnu kultúru. V ponuke sú kategórie ako jedlo a nápoje, kultúra a história alebo napríklad príroda a vonkajšie aktivity (pre tých aktívnejších z vás).
Má airbnb ubytovanie nevýhody?
V niektorých prípadoch je samozrejme airbnb ubytovanie nevýhodné a môže vám poriadne zamiešať karty počas dovolenky. Ubytovanie napríklad nie vždy môže zodpovedať opisu, ktorý bol na profile. Ak cestujete na dlhší čas, môže byť tento bod veľmi frustrujúci.
Navyše existuje možnosť, že budete nútení zdieľať priestor s hostiteľom či ďalšími cestujúcimi a to môže byť pre niektorých ľudí ob
zvlášť nepríjemné. Úlohu samozrejme hrá aj čistota prostredia.
Takisto tu nemožno priamo očakávať hotelové služby. Raňajky, mydlo, šampóny a iné výhody si tak cestovateľ vo väčšine prípadov musí zabezpečiť sám, pretože prenajímateľ nie je povinný tieto služby poskytovať.
Koľko stojí airbnb ubytovanie?
Cena ubytovania závisí ako od lokality, tak napríklad od stavu ubytovania a ďalších podmienok. Platí sa navyše aj za servis, ako je upratovanie. Hostia obvykle platia servisný poplatok vo výške približne 14 % z medzisúčtu ceny za rezerváciu.
Vo vyhľadávači si navyše opäť môžete nastaviť aj vami preferovanú cenu. Je možné vyhľadávať ubytovanie “od najlacnejších po najdrahšie” a naopak. Skvelé je, že hostitelia pridávajú aj fotografie ubytovania, takže máte možnosť vedieť, čo očakávať (ale samozrejme, nie vždy je to záruka úspechu).
Zdroje: Airbnb, Top Poistenie
Natálie Schönová je študentkou Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Fascinuje ju alternatívne umenie, je vášnivou milovníčkou nevšedného jedla a písania. Neustále zdokonaľuje svoje kuchárske zručnosti a pracuje na svojich textoch. Písanie ju sprevádza od detstva, keď prvýkrát vzala do ruky ceruzku, a stále objavuje nové formy vyjadrenia.