Ako už názov napovedá, letový režim sa používa predovšetkým v lietadle pri vzlete, počas letu a pri pristávaní. Použiť túto funkciu však môžete aj v iných situáciách, než len vtedy, keď vás k tomu vyzvú stewardi.
Čo robí letový režim? Kedy zapnúť režim lietadlo? Čo sa stane, keď zapnem dáta v lietadle?
Čo znamená režim lietadlo?
Režim lietadlo alebo letový režim, v angličtine známy ako Airplane Mode, je nastavenie inteligentných telefónov a ďalších prenosných zariadení, ktoré slúži na dočasné vypnutie bezdrôtových funkcií daného zariadenia.
Toto nastavenie je primárne určené na použitie počas letu v lietadle.
Režim lietadlo je funkcia, ktorá umožňuje rýchlo vypnúť všetku bezdrôtovú komunikáciu.
Bezdrôtovou komunikáciou je napríklad Wi-Fi, mobilná sieť (napríklad LTE, 4G, 5G), Bluetooth alebo blízkopolná komunikácia (Near Field Communication, NFC).
Letový režim nemá vplyv na ostatné funkcie inteligentného telefónu.
Čo robí letový režim?
Letový režim dočasne vypne všetku bezdrôtovú komunikáciu u smartfónov a ďalších inteligentných zariadení.
To znamená, že ak režim lietadlo aktivujete, nepripojíte sa k Wi-Fi, mobilnej sieti ani k Bluetooth.
Treba podotknúť, že Wi-Fi a Bluetooth je možné aktivovať samostatne.
Niektoré zariadenia sú tak schopné sa aj v letovom režime pripojiť na Wi-Fi alebo sa pomocou Bluetooth pripojiť k inému zariadeniu.
Nie je sa tak čoho obávať v prípade, že máte v pláne na palube počúvať hudbu a máte iba bezdrôtové slúchadlá.
Prečo sa používa letový režim?
Z akého dôvodu je potrebné zapnúť režim lietadlo? Smartfón bez letového režimu vyhľadáva siete a vysiela signál.
Tieto vlny potom môžu rušiť komunikačné zariadenia pilotov s dispečingom.
Hlavným dôvodom, prečo aerolinky vyžadujú aktiváciu letového režimu predovšetkým počas vzletu a pristávania, je riziko rušenia citlivých navigačných systémov lietadla.
Signály, ktoré mobilné telefóny a iné zariadenia vysielajú, síce pravdepodobne nespôsobia haváriu, ale aj malé rušenie môže viesť k nepresným navigačným údajom.
To teda negatívne ovplyvňuje komunikáciu pilotov, čo môže ohroziť bezpečnosť letu.
Kedy sa používa letový režim?
Letový režim sa používa z niekoľkých dôvodov:
-
- Dodržiavanie predpisov aeroliniek. Ako už názov napovedá, letový režim je primárne určený na použitie počas letu (a tiež pri vzlete a pri pristátí). Bezdrôtové signály z telefónu by mohli rušiť komunikačné a navigačné systémy lietadla. Vypnutím všetkých rádiových signálov pomocou letového režimu sa týmto potenciálnym problémom vyhnete.
-
- Šetrenie batérie. Letový režim je efektívny spôsob, ako šetriť batériu, keď nepotrebujete byť online. Keď ste v oblasti so slabým signálom, váš telefón často spotrebováva viac energie pri snahe udržať spojenie. Letový režim túto spotrebu minimalizuje. Zapnutím letového režimu sa tak predĺži výdrž a celkovo aj životnosť batérie vášho inteligentného zariadenia.
-
- Urychlenie nabíjania. Telefón sa nabíja rýchlejšie, keď je v letovom režime, pretože neprebieha žiadna bezdrôtová komunikácia, ktorá by spotrebovávala energiu.
-
- Dodržiavanie noriem v zdravotníckych zariadeniach. Niektoré nemocnice a iné lekárske zariadenia môžu byť citlivé na rádiové signály z mobilných telefónov. Vypnutie telefónu alebo práve zapnutie letového režimu môže zabrániť rušeniu citlivých lekárskych prístrojov.
-
- Nerušený spánok. Letový režim môže byť užitočný na minimalizáciu prerušení spôsobených notifikáciami alebo hovormi. Zároveň môže znížiť vystavenie elektromagnetickému žiareniu počas spánku.
Prečo musím zapínať režim lietadlo?
Jedným z hlavných dôvodov, prečo je zakázané používať mobilné dáta počas letu, je riziko rušenia komunikačných a navigačných systémov lietadla.
Mobilné telefóny vysielajú rádiové signály, ktoré by mohli interferovať s citlivými elektronickými systémami lietadla.
Čo sa stane, keď zapnem dáta v lietadle?
Ak zabudnete telefón do režimu lietadlo prepnúť, je šanca na katastrofu mizivá.
Avšak potenciálne následky môžu byť fatálne.
Piloti sa spoliehajú na údaje rádiového výškomeru o presnej pozícii lietadla nad terénom pod ním najmä pri priblížení na pristátie, keď je veľmi nízka viditeľnosť kvôli hmle, sneženiu alebo inak zlému počasiu.
To isté platí pre stroje, ktoré sú schopné vykonávať postup automaticky, keď proces prebieha bez riadiacich vstupov od osadenstva kokpitu, pretože systém musí mať spoľahlivé informácie, bez ktorých sú tieto manévre za zníženej viditeľnosti nemožné.
Počas vzletu a pristávania letecké spoločnosti vyžadujú, aby cestujúci aktivovali letový režim na svojich zariadeniach.
Signály z mobilných zariadení a Wi-Fi sietí totiž môžu rušiť citlivé navigačné systémy lietadiel, a to aj v prípade, že sú zariadenia v pohotovostnom režime (režim stand-by).
Čo si z toho vziať?
Zapnutie mobilných dát v lietadle výrazne neodporúčame.
Môže to viesť k rušeniu navigačných systémov, vysokým poplatkom za roaming, vybitiu batérie a strate pripojenia.
V prípade nutnosti zostať online je lepšie pripojiť sa k palubnej Wi-Fi.
Dodržiavaním pokynov leteckých spoločností a aktiváciou letového režimu v lietadle tak prispievate k bezpečnosti letu a zároveň šetríte peniaze a batériu.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.