Pre skutočných milovníkov piva a odvážnych dobrodruhov prinášame zoznam najlepších pív, ktoré môžete ochutnať. Ktorá krajina má najlepšie pivá na svete? Ktorý kontinent vedie? A kde sa v rebríčku najobľúbenejších pív nachádza Česká republika?
Pivo a Česká republika
Pivo. Obľúbený alkoholický nápoj vyrobený z vody, sladu a chmeľu. Je obľúbené na všetkých kontinentoch, ale v Českej republike je určite najobľúbenejším nápojom všetkých čias. Takzvané tekuté zlato sa v Čechách varí už viac ako 1 000 rokov, a je tak dôležitou súčasťou českej histórie.
V krajine je najvyššia spotreba piva na svete a Česi sú na túto skutočnosť patrične hrdí a považujú pivo za národný nápoj. Keďže české pivo mnohí často stavajú na piedestál, neotvára to dvere novým možnostiam. Na svete je toľko krajín, ktoré majú širokú ponuku vynikajúcich pív. Kde sa varia najlepšie pivá na svete? Poďte ich s nami preskúmať.
Najlepšie pivá na svete
Keď príde reč na najlepšie pivá na svete, každý má svoj vlastný názor. Niektoré pivá sa však neustále umiestňujú na vrchole svetových rebríčkov a zostávajú obľúbenými medzi odborníkmi a znalcami. Vyberiete si medzi nimi?
Od ľahších ležiakov cez komplexné pivá až po nezvyčajné stouty – týchto 10 pivných štýlov vyniká jedinečným zážitkom z pitia, ktorý z nich robí neprekonateľných favoritov. Pozrite si najlepšie pivá na svete.
- WEISSBIER
Kde ho môžete ochutnať: Nemecko
Obsah alkoholu: 4,3-5,6 %
Toto tradičné bavorské pšeničné pivo je vrchne kvasené. Vyznačuje sa svetlou slamovou farbou a penovým a zakaleným vzhľadom. Je to spôsobené vysokým podielom pšenice a malým množstvom sladového jačmeňa použitého pri výrobe.
Vôňa piva Weissbier sa výrazne líši od bežného českého ležiaka. Má kvasnice, miernu kyslosť a veľa rôznych ovocných aróm – najmä banánovú a klinčekovú. Chuť pšeničných pív sa výrazne líši podľa regiónu pôvodu a pohybuje sa od kyslej cez horkú, sladkú až po ovocnú. Horkosť a chmeľová aróma pšeničných pív sú zvyčajne na veľmi nízkej úrovni, aby neprekryli ich typické vlastnosti.
- LAMBIC
Kde ho môžete ochutnať: .
Obsah alkoholu: 2,5-5,7 %
Lambic alebo Lambik je druh piva, ktoré sa tradične varí v regióne Pajottenland a v Bruseli v pivovare Cantillon. Na rozdiel od väčšiny ostatných pív, ktoré kvasia pomocou špeciálne vyšľachtených kvasiniek, lambik kvasí spontánne. Pivo je vystavené pôsobeniu divokých kvasiniek a baktérií poletujúcich vo vzduchu.
Na chmelenie sa často používa starý sušený chmeľ, ktorý však pivu nedodáva chmeľovú chuť a slúži len ako konzervačný prostriedok. Tento nezvyčajný postup varenia dodáva pivu výnimočnú chuť; pivo chutí ako víno alebo jablčný mušt a zvyčajne je dosť kyslé. Vďaka rôznym miestnym mikroorganizmom majú tieto pivá vždy jedinečný a často nepredvídateľný charakter. Vzhľadom na divokú povahu lambiku sa niekedy mnohé várky miešajú, čo je štýl známy ako gueuze, aby sa vytvorila chutnejšia verzia.
- TRIPEL
Kde ho môžete ochutnať: .
Obsah alkoholu: 7-10 %
Tripel je belgicko-francúzske pivo žlto-zlatej farby. Je to trapistické svetlé vrchne kvasené pivo s vysokým obsahom oxidu uhličitého a komplexnou chuťou. Vyznačuje sa vysokým obsahom alkoholu a často sa zaraďuje medzi veľmi silné pivá.
Tieto pivá majú zvyčajne výrazný korenistý, ovocný a mierne sladký sladový charakter. Ich kvasnicový charakter sa líši, ale často obsahuje banánovú alebo klinčekovú arómu. Prvé tripele sa vyrábali ako kláštorné pivá, pričom za prototyp sa všeobecne považuje Westmalle Tripel.
- GRODZISKIE
Kde ho ochutnať: Poľsko
Obsah alkoholu: 2,5-3 %.
Grodziskie je historický pivný štýl z Poľska, ktorý pochádza zo 17. storočia. Vyznačuje sa svetlou farbou, veľmi špecifickou chuťou pšenice údenej nad dubovým drevom, nízkym obsahom alkoholu, vysokou perlivosťou a príjemnou horkosťou.
Pivo si vyslúžilo prezývku „poľské šampanské“ kvôli vysokému obsahu CO2 počas kvasenia vo fľašiach. Vôňa je mierne dymová, mierne chmeľová, bez náznaku kyslosti. Chuť môže byť stredne zaúdená, s charakterom pšeničného sladu, údená na dubovom alebo bukovom dreve.
- IMPERIAL STOUT
Kde ho môžete ochutnať: .
Obsah alkoholu: 8,2-12 %
Stout je tmavé pivo typu ale vyrobené z praženého sladu a jačmeňa, chmeľu, vody a pivovarských kvasníc (vrchné kvasenie). Silné a nepriehľadné tmavé pivo, ktoré sa prvýkrát varilo v Londýne. Spája sa však najmä s Ruskom, pobaltskými štátmi a v poslednom čase aj so Spojenými štátmi. Moderné Imperial stouty majú zvyčajne tmavočervenú až tmavohnedú farbu.
Imperial Stout je plný, bohatý, komplexný a intenzívny. V chuti má kokosové, vanilkové a pražené tóny. Väčšina odrôd má vysoký obsah alkoholu, ktorý však v chuti nie je výrazný. Väčšinou majú vysoký obsah chmeľu, a teda horkú chmeľovú chuť.
- BADEN BADEN STOUT
Kde ho môžete ochutnať: Brazília
Obsah alkoholu: 7,5 %.
Asi vás prekvapí, že domovom tohto piva je horúca, exotická Brazília. Stout je husté, tmavé, takmer čierne pivo s vyšším obsahom alkoholu. Je preto silnejšie ako porter. Baden Baden Stout je prvé juhoamerické pivo, ktoré získalo niekoľko ocenení vo svete pivných profesionálov – Australian Beer Awards, European Beer Star a International Beer Challenge.
Charakteristickými znakmi tohto piva sú príjemná tmavá drevitá vôňa, spočiatku sladová chuť s tónmi kávových zŕn, čokolády a vynikajúci horký záver na jazyku. Čaká vás tiež pevná pena farby kávy s mliekom.
Ktorá krajina má najlepšie pivo na svete?
Každý rok sa koná prestížna celosvetová súťaž o najlepšie pivo na svete s názvom World Beer Awards. V súťaži sa vyberajú najlepší zástupcovia rôznych medzinárodne uznávaných pív. Tieto najlepšie svetové pivá sa propagujú na celom svete medzi spotrebiteľmi a predajcami. V auguste 2023 sa konal 16. ročník.
Počas niekoľkých kôl je každé z nominovaných pív podrobené starostlivému a prísnemu procesu degustácie. O to sa stará porota zložená z desiatok popredných svetových znalcov piva. Pivá sa hodnotia podľa vopred stanovených kritérií pre každú kategóriu, ktorých je celkovo 10. Pozrite sa, ktorá krajina má najlepšie pivo na svete, a vyberte sa tam sami!
- Litva: Pivovar Gubernija – nealkoholické hnedé pivo – najlepšie nealkoholické pivo
- Taiwan: Jim & Dad’s Brewing Co. – Impromptu – najlepší stout a porter
- Nemecko: Kurpfalzbräu – Ur-Weizen – Najlepšie pšeničné pivo
- Brazília: Wäls – Brut – Najlepšie špeciálne pivo
- La Juicy – Najlepší Pale Ale: Microbrasserie Trois Lacs
- Holandsko: Brouwerij Boschdal – Quadrupel – Najlepšie tmavé pivo
- Južná Kórea: Amazing Brewing Company – First Love – Najlepšia IPA
- Kanada: Amsterdam Brewery – Double Tempest – Najlepšie ochutené pivo
- Japonsko: Yatsugatake Brewery – Touch Down Kiyosato Lager – najlepší ležiak
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.