Etiketa stolovania v reštaurácii: Ako sa správať a čo nerobiť?

Etiketa stolovania v reštaurácii: Ako sa správať a čo nerobiť?

Etiketa stolovania nepatrí len diplomatom a vysoko postaveným osobám. Všetci by mali dodržiavať zásady a základy stolovania v reštaurácii a správať sa na úrovni tak, ako sa pristane a patrí na 21. storočie. Aby ste urobili dojem na drahú polovičku, zaujali obchodných partnerov alebo pôsobili sofistikovane, treba podľa toho upraviť aj správanie pri stolovaní v reštaurácii. Viete, ako sa správne správať pri stolovaní a ako sa správne správať v reštaurácii? Pokiaľ nie, ste na správnom mieste, pretože si dnes vysvetlíme základy stolovania.

Etiketa stolovania

Slušné správanie v reštaurácii sa nanešťastie pozvoľna vytráca zo spoločnosti. Nech už sú dôvody akékoľvek, je veľmi dôležité vedieť sa správať podľa pravidiel etikety. A naopak je veľmi trápne, keď sa niekto pri stolovaní v reštaurácii správa neslušne.

Pravidlá stolovania zahŕňajú poradie používaných príborov, komunikáciu s čašníkmi, ponechanie sprepitného pre čašníka, ďalej tiež vhodné oblečenie, konverzáciu medzi ostatnými stolujúcimi či výber dezertu. Ideálne by ste mali mať v hlave všetky pravidlá stolovania, ale postačia aj základy etikety.

Ako sa správne správať v reštaurácii?

Čím luxusnejšia a prestížnejšia reštaurácia, tým dôležitejšie je dodržiavanie etikety v spoločnosti. Ale aj v obyčajnejších reštauráciách, alebo dokonca krčmách, platí niekoľko pravidiel, na ktoré je vhodné nezabúdať. Ako sa teda správať pri návšteve reštaurácie?

Aké oblečenie do reštaurácie?

Veľa ľudí už vôbec nedbá na to, ako sa oblečie, keď vyrazia do reštaurácie. Predovšetkým potom v lete môžeme bežne stretnúť skupiny ľudí pri stole v reštaurácii, ktoré tu sedia iba v plavkách, športových dresoch, cyklistickom oblečení a podobne.

Pamätajte, že návšteva reštaurácie by nemala strácať na svojej exkluzívnosti a čím luxusnejší podnik chcete navštíviť, tým lepšie by ste sa mali obliecť. Do tých najvyhlásenejších reštaurácií by ste sa mali obliecť úplne rovnako, ako by ste šli do divadla.

Kto vchádza prvý do reštaurácie?

Hoci majú dámy v takmer všetkých prípadoch prednosť, neplatí to pri vchádzaní do reštaurácie, ani vychádzaní z reštaurácie. Muž by mal vždy vchádzať aj vychádzať ako prvý. Tento postup vznikol vďaka tomu, že muž mal predtým skontrolovať situáciu v krčme či reštaurácii, aby zaistil bezpečie partnerky a až potom ju do miestnosti pustiť.

Ako má sedieť žena v reštaurácii?

Je vhodné dáme pomôcť s usadením tým, že ju odsuniete a následne prisuniete stoličku. Miesto pri stole si žena vyberie sama. Avšak muž by mal sedieť čelom k východu z reštaurácie, aby spozoroval prípadné nebezpečenstvo rýchlejšie.

Vypnutý telefón nechajte vo vrecku

Každý svoj mobil neustále nosí pri sebe a často si ani neuvedomujeme, že ich stále držíme v ruke. Prechádzanie sociálnych sietí, e-maily aj telefonáty si ale určite nechajte na iný okamih. V reštaurácii je vhodné telefón úplne vypnúť a nechať vo vrecku či taške. Venujte sa spoločnosti pri stole.

pravidla stolovanie

Neponáhľajte sa a počkajte na obsluhu

Dorazili ste do reštaurácie a usadili sa k stolu. Teraz musíte počkať, kým k vám obsluha dorazí. Pravdepodobne postupuje podľa poradovníka, ktorý vy nepoznáte. Nie je teda vhodné pokrikovať na čašníka, hľadať ho pri bare a podobne. Pokiaľ je reštaurácia plná, obrňte sa trpezlivosťou.

Slušné správanie začína pri obsluhe

Ak sa k čašníkovi alebo čašníčke budete správať s úctou a rešpektom, verte, že sa to odrazí na kvalite ich služieb. Medzi základné pravidlá patrí pozdrav, prosba, poďakovanie a neskákanie do reči. Pokiaľ k vám obsluha dorazila v polovici konverzácie s vaším náprotivkom pri stole, ihneď komunikáciu prerušte a venujte sa personálu.

V reštaurácii začnite s nápojmi

Na začiatku si najskôr objednajte nápoje. Personál vám väčšinou ponúkne menu – pokiaľ sa tak nestalo, požiadajte o jedálny lístok. Akonáhle obsluha odíde na pitie, vy si vyberte jedlo a nahláste hneď, ako príde späť. Dámy majú prednosť, páni hlásia až potom, ibaže by muž nahlásil objednávku aj za svoju partnerku.

Etiketa stolovania a príbory

Pokiaľ ste vyrazili do reštaurácie na menu zložené z niekoľkých chodov, majte na pamäti, že príbory sú na stole vyskladané tak, že najprv používame tie najvzdialenejšie od taniera a postupujeme smerom k nemu.

zaklady stolovanie

Ako privolať obsluhu v reštaurácii?

Doniesli vám jedlo, ale vy ste si na niečo spomenuli, alebo potrebujete znova obslúžiť? Nadviažte s čašníkom očný kontakt a pokývnite hlavou. Tým obsluhu ľahko a nenápadne privoláte. Rozhodne nepokrikujte na personál, nelúskajte, netlieskajte, ani nič podobné. Správajte sa slušne, nie arogantne. Rozkazovací tón si tiež nechajte na inokedy.

Ako sa správať pri stolovaní?

Počas jedla je vhodné udržiavať komunikáciu na minimum. Užite si gastronomický zážitok a príležitosť na odpočinok. Ako položiť príbor po jedle? To, že ste s jedlom hotoví, dáte najavo zložením príboru k sebe. Pokiaľ si chcete iba oddýchnuť a tanier ponechať na stole, rozložte príbor tak, aby na každej strane taniera bola iba vidlička, alebo nôž.

Chcete dezert?

Po skončení konzumácie vás obsluha obvykle vyzve na sladkú bodku či kávu. Ak dezert nechcete, nemusíte si ho objednávať. Obsluha počas tejto chvíle zožne riad zo stola. Môžete tiež verbálne pochváliť jedlo a vybaviť vďaka šéfkuchárovi.

Etiketa platenia v reštaurácii

Akonáhle si oddýchnete a začnete sa chystať na odchod, je vhodné prikývnutím zavolať obsluhu a požiadať o účet. V niektorých reštauráciách sa opýtajú, či budete platiť v hotovosti alebo kartou a podľa toho zariadia podmienky na platenie. Účet vám donesú v zatváracej knižke a čašník obvykle odíde, aby ste si v pokoji mohli prečítať účtenku a peniaze vložiť do knižky. Potom si celý obnos odnesie a knižku zase prinesie na stôl s naspäť vrátenými peniazmi.
Vy potom môžete usúdiť, aké sprepitné chcete obsluhe nechať a tento obnos opäť nechať v knižke a odísť. Aké vysoké sprepitné v reštaurácii? Sprepitné nie je na Slovensku vyžadované avšak možno ním vyjadriť mieru spokojnostipoďakovania za služby. Priemerné sprepitné sa na Slovensku pohybuje okolo 4,5 %.

Čo sa nesmie robiť v reštaurácii?

Základy etikety stolovania v reštaurácii zakazujú pískanie, pokrikovanie, luskanie, tlieskanie. Vždy by ste mali sedieť v pokoji a nikdy by ste nemali pokladať lakte na stôl. Neslušné je srkanie, mlaskanie a smrkanie pri jedle. Ak máte plné ústa, rozhodne nehovorte. Nie je vhodné používať špáradlá, alebo fúkať do horúcej polievky, aby vám schladla.