Ak sa chystáte letieť lietadlom, príručná batožina môže byť dobrý spôsob, ako ušetriť nielen čas, ktorý by ste inak strávili čakaním, ale aj peniaze a aj nervy. Vyhnete sa tak možnej strate, čomu by ste čelili s odbavenou batožinou. Viete, ako zabaliť lietadlo do lietadla? Pokiaľ si nie ste istí, prinášame vám tipy ohľadom toho, ako sa zbaliť do príručnej batožiny, čo nedávať do príručnej batožiny, a čo nesmiem mať v príručnej batožine.
Príručná batožina do lietadla
Príručná batožina, palubná batožina, kabínová batožina; stretnúť sa môžete tiež s anglickými výrazmi hand luggage, cabin bag a carry-on bag (tiež v podobe baggage či luggage). Všetky z týchto výrazov označujú jednu a tú istú batožinu. Môže ním byť menší kufor, batoh, väčšia kabelka, krosná či akákoľvek taška. Nezáleží na type batožiny, ale na jej rozmeroch a obsahu.
Príručná batožina je batožina, ktorá má cestujúci po celú dobu trvania letu pri sebe na palube. S príručnou batožinou prejdete bezpečnostnou kontrolou a môžete ju mať pod nohami či v priehradke nad hlavou.
Príručná batožina: Rozmery
Každá letecká spoločnosť má vlastné pravidlá, aké veľké a akú ťažkú príručnú batožinu si na palubu lietadla môžete vziať. Rozdiely v batožinových kritériách sú tiež dané tým, či cestujete s nízkonákladovou leteckou spoločnosťou (low-cost carrier, LCC) alebo klasickou leteckou spoločnosťou (full-service carrier, FSC/legacy airline).
Povolená hmotnosť príručnej batožiny sa pohybuje od 5 do 23 kg, niektoré aerolinky dokonca žiadne obmedzenia nemajú. Nedá sa teda všeobecne povedať, akú ťažkú batožinu do lietadla si môžete vziať. Najčastejšie sa však môžete stretnúť s váhou 8 kg.
Štandardný rozmer príručnej batožiny, ktorý udáva medzinárodná letecká organizácia IATA (International Air Transport Association), je 55 x 35 x 20 cm (výška x šírka x hĺbka). Rozmery príručnej batožiny sa však môžu pohybovať od 40 x 20 x 25 cm až do 56 x 45 x 25 cm. Najčastejšie sa však môžete stretnúť s rozmermi 55 x 40 x 20 cm. Pri meraní svojej batožiny dajte pozor, aby ste ju merali vrátane madiel, vystúpených vreciek a koliesok. Váha ani rozmery vašej príručnej batožiny nesmú prekročiť batožinové limity o viac ako 0,5 kg alebo 1 cm.
Pretože neexistujú všeobecné pravidlá pre rozmery a hmotnosť príručnej batožiny, je nevyhnutné, aby ste si pred odletom sami overili, aké batožinové limity má váš dopravca. Informácie nájdete na webových stránkach leteckej spoločnosti.
Ako zabaliť batožinu do lietadla?
Nevyhnutnosti, čo patria do príručnej batožiny:
- Ľahko dosiahnuteľné vrecko s dokladmi, peniazmi a cennosťami,
- Elektronika,
- Prázdna flaška na pitie,
- Jedlo a zábava do lietadla,
- Univerzálne kúsky oblečenia, ktoré sa hodia ku každému outfitu,
- Jeden kúsok od oblečenia do každého počasia (v závislosti od klímy cieľovej
- destinácie),
- Cestovné balenie kozmetiky.
Ako sa zbaliť do príručnej batožiny, aby to zodpovedalo všetkým pravidlám? V príručnej batožine môžete prepravovať tekutiny, aerosóly a gély, ale iba za podmienky, že:
- sú v nádobách do 100 ml (prípadne 100 g),
- všetky také nádoby sú uložené v jednom priehľadnom uzatvárateľnom vrecku s maximálnym objemom 1 l.
Bez obmedzenia objemu je možné v príručnej batožine mať lieky či špeciálnu výživu, ak to vyžaduje váš zdravotný stav, alebo dojčenskú výživu. Bezpečnostná kontrola vás nechá prejsť aj v prípade, že budete mať pri sebe roztok na kontaktné šošovky a produkty zakúpené v letiskových obchodoch predložené v neporušených bezpečnostných baleniach (tzv. STEB).
Ďalšie, čo zbaliť do príručnej batožiny, je všetka elektronika, powerbanka, elektronické cigarety a ďalšie zariadenia obsahujúce lítiové batérie (ktorých výkon nepresiahne 100 Wh). Pokiaľ by nastal problém s batériou, treba ho okamžite vyriešiť – je teda nevyhnutné, aby tieto predmety boli v príručnej batožine na palube lietadla.
Do príručnej batožiny pokojne môžete dať malé nožnice na nechty, pilník, holiace strojčeky na jedno použitie a lodičky.
Čo nedávať do príručnej batožiny?
Čo nebrať do príručnej batožiny? Pravidlá pre príručnú batožinu sú oveľa prísnejšie ako pre tie odbavené. Do príručnej batožiny nedávajte horľaviny, žhaviace zapaľovače, toxické, infekčné alebo rádioaktívne látky, paralyzujúce spreje a iné dráždivé látky, spreje, tlakové nádoby (okrem lekárskych a kozmetických potrieb), ani plyny.
Čo nesmiem mať v príručnej batožine?
Medzi zakázané predmety a veci, čo nesmú do príručnej batožiny, patria:
- Strelné a strelné zbrane a ostatné zariadenia, ktoré vymršťujú projektily – Všetky druhy strelných zbraní a pištolí (vrátane replík a hračiek napodobňujúcich tieto zbrane), štartovacích pištolí, lukov, harpún, oštepov a prakov.
- Ochromujúce zariadenia – Paralyzéry, tasery, zariadenia na omračovanie a zabíjanie zvierat, ochromujúce a zneschopňujúce chemické látky, obranné
- Predmety s ostrým hrotom alebo ostrou hranou – Sekery, sekerky, sekáčiky, cepíny, rezáky, holiace britvy, meče, šable, nože s čepeľou dlhšou ako 6 cm, nožnice s ostrím dlhším ako 6 cm, vývrtky dlhšie ako 6 cm.
- Pracovné náradie – Páčidlá, vrtáky, vŕtačky, píly, letovacie lampy, nastreľovacie pištole, náradie s ostrím, dláta a skrutkovače dlhšie ako 6 cm.
- Tupé predmety – Baseballové a softbalové pálky, obušky, pendreky, kyje, vybavenie pre bojové umenia.
- Výbušniny a zápalné látky a zariadenia – Munícia, granáty, míny, zápalné a výbušné zariadenia a ich imitácia, rozbušky, detonátory, dymovnice, ohňostroje a pyrotechnické výrobky. Do tejto kategórie patria aj prskavky, náplne do zapaľovačov, plynové kartuše a pod.
- Ďalšie predmety, ktoré môžu byť považované za nebezpečné – Putá, elektrikárske pásky, náhradné struny do strunových nástrojov, rôzne špecifické nástroje a náradie.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.