Český Stonehenge: Navštívte tajomné menhiry a kamenné kruhy

Český Stonehenge: Navštívte tajomné menhiry a kamenné kruhy

Každý z nás počul o tajomstve anglického Stonehenge. Majestátne kamene, stojace na Salisburskom pláni už tisíce rokov, priťahujú pozornosť vedcov, záhadológov i turistov z celého sveta. Stonehenge je jednou z tzv. megalitických stavieb, ktorých sa po celom svete nachádzajú tisíce, a Česko nie je výnimkou. V dnešnom článku sa preto okrem záhady Stonehenge pozrieme na české megalitické stavby, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

Megality sú najstaršími zachovanými stavbami

Megality alebo obrovské, niekedy hrubo opracované kamene, patria k vôbec najstarším zachovaným stavbám našich predkov. Po celom svete nájdeme rôzne typy megalitických stavieb. Ide predovšetkým o menhiry. Čo je menhir? Pojmom menhir rozumejú archeológovia samostatne stojaci kameň alebo monolit s výškou od 1 do 6 metrov. Tieto samostatne alebo v kruhu, rade či špirále, stojace kamene, staré aj tisíce rokov, môžeme nájsť naprieč všetkými kontinentmi. Samotné tajomne znejúce slovo menhir pochádza z keltčiny, a dá sa preložiť ako „dlhý kameň“ (men – kameň, hir – dlhý). Majestátne dolmene (dol – stôl, men – kameň) tvoria niekoľko nepravidelných kamenných blokov obrovských rozmerov, ktoré sú prekryté jedným alebo viacerými krycími kameňmi, a vytvárajú tak stôl alebo mohylu.

menhiry

Záhada Stonehenge

Stonehenge, ležiaci na Salisburskom pláni v južnom Anglicku, je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií Anglicka a vôbec najznámejším kamenným útvarom na svete. Komplex menhirov a kamenných kruhov oplýva tajomnou atmosférou a údajne aj magickou energiou, za ktorú sa ročne vydávajú státisíce ľudí. Stonehenge, zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, nedá spať historikom, archeológom, astronómom, ani laikom, ktorí sa zaujímajú o záhady. Ako dokázali ľudia pred 5000 rokmi prepraviť a vztýčiť tak mohutné kamene? Za akým účelom pamiatka vznikla? Má kamenný útvar súvislosť s početnými javmi kruhov v obilia vyskytujúcimi sa v okolí? V roku 2020 získali archeológovia odpoveď aspoň na otázku, odkiaľ mohutné kamene pochádzajú – z celkových 52 monolitov ich 50 pochádza z asi 25 kilometrov vzdialenej lokality Marlborough Downs. Tento objav umožnil bývalý zamestnanec brúsiacej firmy, ktorá sa podieľala na oprave Stonehenge. Robert Philips dostal kus kameňa vyvŕtaný priamo z jadra jedného z menhirov ako suvenír a desiatky rokov ho opatroval, než ho odovzdal anglickým kurátorom. Vzorka z jadra monolitu, ktoré po stáročia neovplyvňovalo počasie priniesla archeológom cenné informácie o zložení kameňov.

ceske stonehenge

Kde v Česku navštíviť kamenné útvary

Megalitickou „veľmocou“ sú v Európe predovšetkým Francúzsko a Británia, avšak niekoľko pôsobivých prehistorických i novodobých menhirov, kamenných kruhov či dolmenov nájdeme aj v Česku.

Kamenný pastier

Kamenný pastier je najväčší český menhir, stojaci osamotene v poli neďaleko obce Klobúky v okrese Kladno. Pieskovcový, 3 a pol metra vysoký menhir pochádza pravdepodobne z praveku. Prvé zmienky o tomto majestátnom megalite pochádzajú z 1. polovice 19. storočia. Miestna povesť hovorí, že sa jedná o skameneného pastiera, ktorý stratil svoje ovečky a čakal na ich návrat tak dlho, až skamenel. Najznámejšia povesť hovorí, že s každým zazvonením neďalekého kostola postúpi pastier o jeden krok veľký ako zrnko piesku, a keď príde Skamenený pastier až ku kostolu v Klobukách, nastane koniec sveta. Báť sa ale nemusíme, pretože zakaždým, keď zvoní kostol na protiľahlej strane v Kokoviciach, musí sa pastier vrátiť o krok späť.

stonehenge holasovice

Juhočeské Stonehenge

V juhočeskej obci Holašovice sa nachádza megalitický kruh z menhirov, vytvorený miestnym stavbárom v roku 2008. Stonehenge Holašovice sa nachádza na vyvýšenom mieste, z ktorého majú návštevníci skvelý výhľad na okolitú prírodu, historické Holašovice zapísané do zoznamu. Sústava 25 žulových kameňov vytvára liečivé energetické pole ideálne na meditáciu.

Stonehenge u Tešovíc

Za Stonehenge nemusíte cestovať až do Anglicka, ďalšie novodobé menhiry, poskladané do rôznych obrazcov, nájdete u Tešovíc v okrese Domažlice. Miestni nadšenci začali krajinu v okolí malej obce spestrovať mohutnými kameňmi rôznych veľkostí, farieb a veľkostí, a rozhodne vraj nie sú s prácou na konci. Pri prechádzke tak narazíte na kamenný kruh, pripomínajúci anglické Stonehenge, kamenný rad, menhiry aj dolmene a ďalšie megalitické stavby.

menhir kamen

Zakliaty mních

Jeden z najznámejších a najväčších českých menhirov sa nachádza na okraji obce Drahomyšl na Žatecku. Ide o 220 cm vysoký, mierne naklonený, kremitý pieskovec. Kútvaru sa viaže povesť, ktorá hovorí, že sa jedná o mnícha žateckého kláštora, ktorý zviedol miestne dievča a za trest potom skamenel. Z mníchovho prekliatia bolo vraj následne obvinené nebohé dievča a upálené za čarodejníctvo. Dej povesti sa údajne odohral v 17. storočí, avšak prvé zmienky o Zakliatom mníchovi pochádzajú z 19. storočia.

Hrachovské menhiry

Samotná cesta k menším menhirom, ležiacim v lese medzi obcami Hrachov, Hojšín a Drážkov, je dobrodružná, lebo cesta k nim nie je nijako značená. Hrachovské menhiry sa vďaka magickej energii stali posvätným a vyhľadávaným miestom medzi novodobými pohanmi.